Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Dá se biologicky rozložitelný odpad kompostovat přímo na balkóně panelového domu?

Za jakých podmínek? Existují k tomu kompostéry (pokud možno ze dřeva), které nezapáchají?

Odpověď:
V současné době, dle našich dostupných informací, nejsou na našem trhu kompostovací nádoby, které by sloužily ke kompostování na balkónech.
V zahraničí existují různé možnosti. Na základě vzrůstající poptávky po těchto systémech se snažíme přenést zahraniční zkušenosti do ČR. V současné době je již v České republice dostupný vermikompostér vhodný k vermikompostování, který lze umístit do předsíně, na chodbu, do kuchyně nebo přes léto na balkón. V současné době hledáme způsoby a ověřujeme další možnosti využití bioodpadů v podmínkách bytových domů. Jednou z možností využití bioodpadů z domácností v činzovních domech je také komunitní kompostování.

Takže rozumím tomu tak, že vermikompostér by se dal celoročně umístit na balkón (lodžii), který je zasklený? Stačí, když teplota na balkóně neklesne pod 0°C? Prý bývají tyto kompostéry izolovány polystyrenem a chlad/horko by na žížaly neměly mít větší vliv. Zvláště pokud by šlo o naše žížaly hnojní.

Vermikompostér lze umístit do prostor, kde se teplota pohybuje okolo 20°C, tedy i na balkón a to za předpokladu, že se tam udržuje výše uvedená teplota, což je zpravidla od pozdního jara do začátku podzimu. (Na zimu je vhodné vermikompostér přemístit do sklepa, chodby, předsíně či kuchyně). Při teplotách nižších než 18°C se u žížaly hnojní zpomaluje vývoj i rychlost přijímání potravy a při teplotě okolo 4°C hyne. Vermikompostér je možné izolovat. Při izolaci je však nutné dbát na to, aby zároveň byl zajištěn dostatečný přístup vzduchu, který žížaly potřebují.

04.04.2006 23:02