Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Ráda bych si založila kompost pomocí žížal. Zajímá mne jaký kompostér je ideálně k použití mimo speciálních (drahých) verikompostérů. Stačí obyčejný kompostér?

Odpověď:
Obyčejných kompostérů je více druhů, pokud bude kompostér splňovat základní principy pro vermikompostování ( www.kompostuj.cz/vime-jak/vermikompostovani/ ), lze jej použít. Důležité je, jaké místo máte vyhrazeno pro vermikompostování (venku, uvnitř domu...). Vermikompost má vyšší vlhkost, proto je důležité tuto vlhkost (tzv. žížalí čaj) účinně odvádět (např. perforované dno a odvod do nádoby k tomu určené.  Dále musí mít žížaly možnost pohybu za novou potravou (proto mají vermikompostéry perforovaná dna, kterými přelézají z nižšího patra do vyššího).
Také záleží na tom, jaké žížaly máte vlastně na mysli. Pro domácí vermikompostování se používá kalifornský druh žížaly Eisenia Foetida. Její předností je vysoká produktivita (denně pozře až 1/2 své váhy) a rychlé rozmnožování. Žížaly, které se vyskytují u nás volně v přírodě můžete najít v zahradním kompostu, ale jsou v předostech kalifornského druhu daleko za nimi.  Žížaly snáší jen určité teploty (optimálně 19° - 22° C), nemají rády sluneční svit, ani vítr. Doporučil bych Vám také tyto odkazy:

stary.biom.cz/publikace/kompost/06.html
www.zizaly.com/ktere-si-vybrat-/

Vermikompostér si můžete relativně snadno vyrobit, představivosti se meze nekladou. Celkem jednoduše se dá vyrobit z lavorů (nejspodnější lavor má otvor jen na odvod vlhkosti, další lavory na něm mají perforovaná dna). Jen je dobré mít na paměti výše uvedené zásady a zásady, které můžete nalézt v uvedených odkazech.

Ondřej Vosátka, 10.2.2013