Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

1. Iveta Javůrková

<<< Zpět na Miss kompost 2012

Už docela dlouho se starám o zahradu u rodinného domu. Každý zahradník neustále řeší problémy, které při péči o zahradu vznikají. Nejdříve potřebuje kvalitní zeminu pro rostliny, potom přemýšlí, kam s rostlinným odpadem a nakonec začne chovat nějaká užitečná zvířátka. Částečně odpadne problém s rostlinným odpadem, ale vzniká odpad od zvířat. Vše vyřeší kompost.

Já jsem si vybrala kompost tříkomorový, který jsem vytvořila s pomocí táty a manžela. Kompost je ze tří stran vyzděný, mezistěny a přední části jsou z volných prken, které lze postupně vyndavat a přidávat podle potřeby. Půdorys každé komory je čtvercový 150 x 150 cm, výška kompostu je 100 cm.

Do první části postupně dávám rostlinné zbytky ze zahrady i z kuchyně, hnůj od králíků, slepic a kozy. Množství nevážím, ale odpovídá poměru 1 : 1. Když se první komora zaplní, nastane problém, protože musím najít dobrovolníka, který materiál přehází do druhé části. Ze třetí komory hotový kompost obvykle syn přepocívá a zeminu používám na záhony, do květináčů, ale i do pařníku. I tak mi ještě hodně zbude, proto místo kytičky vozíme na návštěvy pytel s kompostem.

Nad kompostem býval holubník. Nejdříve jsem chtěla chov holubů obnovit. Prvního holuba jsem vyhrála v tombole, ale ten mi brzy uletěl. V sobotu jsem byla v Berouně a na hrnčířském trhu jsem si koupila dva hliněné holuby. Živí nejsou, ale neuletí.