Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

3. David Svoboda (vodní skauti ze Žižkova)

<<< Zpět na Miss kompost 2012

Proč jste začali kompostovat? Naše rodina kompostuje od nepaměti na chatě a spolu s dobudováváním skautského areálu na Žižkově jsem jako správce zeleně přesvědčil oddíly, že kompost se hodí – na zbytky z kuchyně, na hnůj při jarním kydání našich 4 oveček a hlavně jako zdroj humusu pro sázení stromků a hnojení záhonů. Nebylo těžké všechny přesvědčit, když jsem slíbil, že kompost vyrobíme ze zbytků ze stavby s mým oddílem.

Jaké jsou míry kompostu? Náš kompost pracuje ve dvouletém cyklu, tj. máme 2 obdélníky 2 x 2 m, výška 1 m.

Popište, jak vypadá Váš kompost a z čeho je vyroben. To bude těžká otázka.... Náš kompost je věc ryze praktická a nalézá se v rohu ohrady s ovečkami. Nešlo a nejde nám o maximální estetičnost, ale kompost musí být bezpečný pro uživatele, pro ovce, které ještě dodatečně „třídí“ vysypané zeleninové zbytky a při výrobě neměl nic stát. Je tedy vyroben ze zbylých prken ze stavby, z trámů a částečně i s velmi starých železničních pražců, které jsou na našem pozemku z doby, kdy se rušila vlečka z Nákladového nádraží k Olšanskému náměstí. Každá ze dvou ohrádek má vlastní vstup (daný terénem) mezi stromy, ke kompostu vede vycihlovaná cestička.

Popište postup výroby Vašeho kompostéru. Srovnali jsme terén 2 x 2 metry a kramlemi spojili trámy a staré pražce do ohrádky o výšce cca 75 cm. Když jsme první rok celý kompost zaplnili, udělali jsme příští jaro druhou ohrádku, jejíž kraj tvoří podezdívka plotu a z dalších stran opět trámy, prkna a pražce. Ohrádky mají společnou přepážku a doplnili jsme vysvětlující cedulky, aby návštěvníci, účastníci kurzů, děti i rodiče pochopili, co se do kompostu smí házet a co ne a také jsme zavedli pojmy „aktivní kompost“ pro kompost, kam se v daném roce bioodpad hází a „zrající kompost“, kam se házelo loni a letos zraje a čeká, až ho na podzim a v předjaří zpracujeme.

Proč jste se rozhodli právě pro tento kompostér? Protože je to velmi jednoduchý a praktický způsob (střádání de facto dvou hromad), který může fungovat stále a odpovídá našim potřebám. Byl levný a rychle hotový, umístění přímo za zemi umožňuje dobrý přístup žížalám a ostatním organismům a kompost lépe zraje, když je nižší a má větší plochu – nemusí se vlastně přehazovat.

Jaký má kompost jídelníček? Tak na to se už určitě můžu zeptat dětí. Tady jsou zaznamenané jejich odpovědi: „Bobky od oveček“, „loni jsme tam vozili všechno listí“, „šlupky od banánů“, „vytrhané kopřivy“, „staré seno z podestýlky“, „shnilý jabka“, „posekanou trávu“. Co tam nesmí? „Kamení“, „klacky“, „igeliťáky“, a nakonec odpověď od sedmiletého Honzíka: „házeme tam vsecko, co neni boldel!“

Co děláte nebo se chystáte udělat s vyrobeným kompostem? Kompost kompletně zpracováváme – sázíme stále ještě nějaké stromky, přihnojujeme stromy celkově, rozvážíme kompost na záhon a v místech, kde byla na pozemku stavební navážka, ho mísíme se zeminou a zatravňujeme.