Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

1. Lenka Wildová, MŠ Markušova, Praha 4

<<< Zpět na Miss kompost 2014

Chtěla bych přihlásit naše kompostéry ,, Kompostinku " a  ,,Kompostínka" do soutěže.

Odpovídám  na doprovodné otázky:

Rozměry zakoupených umělohmotných kompostérů jsou 115 cm na výšku a 72 cm  na šířku a 80 cm na výšku a 60cmna šířku. Dva kompostéry byly zakoupeny z toho důvodu, že tříleté děti neviděly -,,jak to uvnitř vlastně vypadá"!

Tyto typy se nám pro MŠ  zdály zatím nejvýhodnější, dostačující pro naše potřeby.

Jídelníček: Spolupracujeme i s p.kuchařkami, které nám obětavě připraví slupky od brambor, mrkve atd... do třídních kyblíčků a s dětmi jdeme slavnostně krmit. V neposlední řadě přispívají i rodiče, kteří kladně přivítali tuto aktivitu.

S vyrobeným kompostem si pan školník hravě poradí a vryje do záhonků v bylinkovém atriu, nebo přidá ke kořenům mladých stromků.

Kompostování v naší mateřské škole zahájeno!

Jako každým rokem,tak i letos jsme uspořádali pro rodiče a děti podzimní slavnost na naší školní zahradě. Ale ta letošní byla obohacena o návštěvu ,,Kompostinky „

Povídali jsme si s dětmi o kompostování, ve třídách máme obrazové plakáty „kde je kompost, tam to žije“ kde společně hledáme a pojmenováváme jednotlivé vyobrazené živočichy z kompostu.Úkolem dětí pro dnešní slavnost bylo přinést něco dobrého pro Kompostinku.  Donesly proto zbytky zeleniny a ovoce, slupky od brambor a vše zelené, co se nedá spotřebovat vařením.

Sešli jsme se na náměstíčku před budovou školky a nejstarší děti  spolu s paní učitelkou a připevnily obrázek Kompostinky na černou nádobu komposteru, který se stal jejím novým domečkem. Už všichni ví, kde naše kamarádka Kompostinka bydlí…

Z přinesených dobrot měla Kompostinka za chvíli plný domeček a mile se na všechny usmívala. Všichni byli seznámeni s jídelníčkem pro Kompostinku a tak rodiče s dětmi mohou nosit jen to,co má ráda.Občas bude potřeba Kompostinky domeček prolít vodou a hrabičkami pročesat. Máme připravený vodovod s hadicí, konvičky i  hrábě a tak budeme s dětmi čekat na ten správný čas.

Po uvítání s Kompostinkou jsme společně přešli k jednotlivým stanovištím, kde čekaly pro děti různé úkoly.

Pěkné počasí nám přestalo přát a tak jsme pohotově za pomoci rodičů vše ze zahrady odnesli do jednotlivých tříd .

Nyní mohli všichni návštěvníci podzimní slavnosti volně procházet celou mateřskou školou a navštívit postupně všechny třídy.

Ve“ Sluníčkách“  čekal na děti úkol od ježka. Děti si odnášely papírového ježka vyzdobeného  bodlinami z malých ruliček,

 v „Pomněnkách“ jsme využili nasbíraná nepotřebná CD, a pod šikovnýma rukama dětí a rodičů vznikly pěkné podložky pod hrneček vyzdobené nalepenými ubrousky s podzimními vzory. Menší děti měly možnost vybarvování tetky žížaly.

V „Žabičkách“čekala výstavka darů lesa – hub jedlých i nejedlých a děti si mohly vyrobit papírový klobouček a proměnit se na chvilku v Muchomůrku červenou….

U „Housenek“ se zpívalo pro vlaštovičky, které se chystají k odletu do teplých krajin. Písničku,,Vlaštovičko, leť“ doprovázelo povídání nad obrázky vlaštovek, jejich potravy a tvoření obrázku s lepením a tiskáním.

Pod centrálním schodištěm všechny vítaly paní kuchařky s občerstvením v podobě salátu z podzimního ovoce a spoustou dobrot nejen z naší školní kuchyně, ale také od šikovných maminek.

Čas rychle plynul. Jsme rády, že se rodičům u nás líbilo a děti odcházely domů spokojené.

A co Kompostinka? Teď když u nás již bydlí natrvalo jsme si všichni slíbili, že jí budeme nosit její nejoblíbenější pochoutky a tak doufáme, že se nám za čas  odmění výživným humusem, který budeme na jaře potřebovat do bylinkové spirály.

Ale to už je jiné povídání – o tom zase někdy příště. Na Shledanou na zahradě naší mateřské školy.

Za kolektiv mateřské školy

Lenka Wildová, koordinátor EVVO
MŠ Markušova 1556
Praha4, Chodov 14900