Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

7. Tomáš a Markéta Goeslovi

<<< Zpět na Miss kompost 2014

Do soutěže Miss kompost přihlašujeme našeho "Rackochejla".

Tak jsme totiž pojmenovali náš již několikátý postavený kompost. Velikostně patří k těm menším a tak se řadí do série k Adamovi, se kterým jsme se účastnili soutěže Miss kompost v roce 2010.

Kompostér je postaven z plechové skříně od nějaké telekomunikační technologie.Tomuto typu skříně se odborně říká rack a to byla inspirace pro jeho jméno.
Rack jsme objevili ve sběrném dvoře při jedné z našich recyklačních akcí,kdy jsme se snažili najít nápady na další využití vysloužilého elektroodpadu v domácích podmínkách.

Kompostér po odstrojení zbytků technologie vznikl velmi rychle a byl postaven za necelou hodinku práce. Mohlo by se zdát, že je to vlastně nereplikovatelný originál, ale myslíme si, že to není pravda, neb takových různých skříní a skříněk se dalo ve sběrném dvoře najít povícero a tak to může být inspirace i pro ostatní.

Základní TTD kompostéru Rackochejl:

rozměry: (VxŠxH): 80x130x80cm
materiál: pozinkovaný plech
zastřešení: ano
otevíratelný: ano
Rackochejl díky svému provedení účinně zabraňuje přístupu drobným hlodavcům a umožňuje regulovat vlhkost kompostovaného materiálu.
náklady na výrobu: 300kč

Jídelníček:

V kompostéru zpracováváme hlavně bioodpad ze zahrádky a kuchyně, částečně také hnůj od domácích býložravých zvířat (králíci, kůň).

Díky své konstrukci a velikosti,resp. malosti :-), ale hlavně svému technickému původu je tak naším experimentálním a výzkumným kompostérem, kde sledujeme dobu rozkladu různých materiálů a testujeme různé způsoby a metody kompostování.

Rackochejl, vzhledem ke svému speciálnímu zaměření a také i pro to, že to není náš hlavní kompostér, dostává pouze vybranou stravu:
- trochu popela ze dřeva
- trochu hlíny
- suchou posekanou trávu
- rostlinné zbytky z kuchyně
- hlínu z květináčů se zbytky rostlin
- čajové sáčky a náplně z kávovaru
- skořápky z vajíček
- trochu slámy od koně
- hnůj od králíků
- spadaná jablka
- rozdrcené větvičky
- listí

Zdravíme všechny příznivce kompostování
Tomáš + Markéta