Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
<<< Zpět na galerii Miss kompost 2016

7. Alena Kolafová, Praha 5 - Jinonice

 
 
 
 
 

Proč jste začali kompostovat?

Třídíme veškerý odpad dlouhá léta. Když jsme bydleli v domku se zahrádkou, nebyl problém krmit biologickým odpadem z kuchyně kompost na zahrádce. A že ho čtyřčlenná rodina vyprodukuje opravdu hodně. Tak užitečný odpad přeci nebudeme vyhazovat do popelnice se směsným odpadem! Takže před přestěhováním do bytu jsem začala pátrat, jak naložíme s biologickým odpadem a objevila jsem vermikompostér.

Jaký má kompost jídelníček?

Máme rádi ovoce a zeleninu. S našimi žížalkami se poctivě dělíme, dostávají veškerý odpad ze zpracovávaného ovoce a zeleniny, a to mnohdy pečlivě nakrájené, např. slupky od melounu. Na přilepšenou dostanou kávovou sedlinu, vyluhovaný čaj, drcené vaječné skořápky.

V případě, že jste si kompostér sami vyráběli, popište postup jeho výroby.

Kompostér jsem si zakoupila hotový, ale my potřebujeme žížalky krmit celorocně. Takže manžel vzal rozum do hrsti a kalkulačku a vypočítal, kolik a jak silného polystyrenu bude třeba na zateplení. Vyrobil domeček na míru a dále jsme zakoupili pro vyšší komfort žížalek topnou podložku do terária pro ty největší zimy. Takto nám žížalky nejen přežívají nejtužší zimu, ale dále požírají naše bohaté biologické zbytky, množí se a vyrábějí kompost a žížalí čaj na balkoně již třetí rok.

Proč jste se rozhodli právě pro tento kompostér?

Inspirovala jsem se na internetu, zašla jsem si na konzultaci do Ekodomova, kde mi byl ochotně předveden i vermikompostér v činnosti.

Co děláte nebo se chystáte udělat s vyrobeným kompostem?

Kompostujeme již třetím rokem, vermikompost přidávám k veškerému rostlinstvu v bytě i na balkoně (bylinky, rajčata, borůvky, jahody, okrasné byliny) a ještě zbyde na popínavé rostliny, které jsem vysadila k ohradě pro popelnici na domovní odpad (guerilla gardening). Stejně tak využívám žížalí čaj.

Jakékoli další sdělení:

I žížalky se můžou stát domácím mazlíčkem. Jsou tiché, sice žravé, ale nic vás to nestojí a ještě vám vyprodukují spoustu užitečného materiálu. Nyní uživíme žížalky ve dvou za občasných návštěv dětí a vnoučat, která též milují ovoce i zeleninu. Takže vermikompostér se stal pro vnoučata dalším zajímavým objektem u babičky a dědy. Chodí žížaly krmit a se zájmem je pozorují. A od malička se učí třídit.

 

25.07.2019 19:05

 

Vítězové Miss kompost 2016

1. Kompost č. 23
Michal Novák z Roztok
2. Kompost č. 52
Miroslav Veverka ze Žandova
3. Kompost č. 24
Veronika Hniličková z Benešova

 
 
Internetové hlasování

Kompost č. 6
Zdeňka Hatinová z Libníkovic

 
 
Regionální kategorie Praha

1. Kompost č. 51 - Petr Plechata
2. Kompost č. 25 - Kateřina Čápová
3. Kompost č. 5 - Hana Kroutilová
4. Kompost č. 30 - Bohumila Zahrada