Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
<<< Zpět na galerii Miss kompost 2016

13. Iveta Langrová, Moravská Třebová

 
 

Proč jste začali kompostovat?

Kompostovat jsem začala, protože potřebuji pěknou hlínu do zahrádky a kupovat větší množství substrátu v obchodech je drahé a občas si v něm donesete i něco jiného.

Jaký má kompost jídelníček?

Já jsem začala odlehčením spodního dílu od základu, aby dobře větral. Manžel mi usadil kompostér na nakypřený základ hlíny. Pak jsem otevřela všechny strany kompostéru a začala vrstvit.Nejprve jsem tam dala malé větvičky Wistárie, kterou jsem sezóně ostříhala.Pak jsem tam dala trošku hlíny a dále už jsem přidávala vše, co se dává: zeleninové slupky, posečená poschlá tráva bez semen a úporného plevele, podrcené skořápky vajec, 1x nebo 2x dám i roztrhané plato z recyklovaného papíru a občas přihodím podestýlku od zakrslého králíka (Asan), dále prohatuji troškou vápna a pilinami po řezání dřeva. Co do kompostu nedám, to jsou listy vlašáku-jsou toxické, semena trav a úporný plevel nebo slupky od brambor. Občas tam přihodím i žížaly, které mi děti donesly, když okopávali skalku.

V případě, že jste si kompostér sami vyráběli, popište postup jeho výroby.

Kompostér mám plastový - koupený. Snadná montáž.

Proč jste se rozhodli právě pro tento kompostér?

Momentálně máme plastový kompostér. Plast sice v zahradě ráda nemám, ale je lehký, takže je s ním lehká manipulace, dá se dobře otevírat pro provzdušnění a pokud se šikovně schová do např. travin a zasadím do vrchu kompostéru k jedné straně třeba meloun či cukety, pak to nevypadá špatně.

Co děláte nebo se chystáte udělat s vyrobeným kompostem?

Kompost dávám nejen na skalku, do záhonu, ale i do malého skleníku. A občas i ke květinám v poměru pro dané pokojové květiny. Bydlím v domě a pokojových květin mám opravdu hodně. Dala jsem letos kompost (už je to spíše hlína) i k muškátům na oknech a je vidět, že jim to prospívá.

Jakékoli další sdělení:

1. foto kompostér
2. foto dané muškáty s kompostem

 

 

Vítězové Miss kompost 2016

1. Kompost č. 23
Michal Novák z Roztok
2. Kompost č. 52
Miroslav Veverka ze Žandova
3. Kompost č. 24
Veronika Hniličková z Benešova

 
 
Internetové hlasování

Kompost č. 6
Zdeňka Hatinová z Libníkovic

 
 
Regionální kategorie Praha

1. Kompost č. 51 - Petr Plechata
2. Kompost č. 25 - Kateřina Čápová
3. Kompost č. 5 - Hana Kroutilová
4. Kompost č. 30 - Bohumila Zahrada