Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
<<< Zpět na galerii Miss kompost 2016

20. Johana Zemancová, Zlín

 
 
 
 
 

Proč jste začali kompostovat?

Kompostovat naše rodina začala už nejméně před 10ti lety. Máme velkou zahradu a chtěli jsme rostlinný odpad z ní ekologicky zpracovat a dále využít. V kuchyni po vaření zbývalo hodně slupek, okrajků nebo třeba sáčků z čaje a bylo nám líto tyto zbytky vyhodit do koše. Proto jsme založili velký zděný kompost nahoře na zahradě, kde jsme začali vyhazovat větší rostlinný odpad, ale s odpadem z kuchyně se nikomu tak daleko každý den chodit nechtělo. Tak vznikl nápad na menší kompost hned u zahrádky blízko domu. Navíc vzniklou zeminou můžeme rovnou hnojit záhony.

Jaký má kompost jídelníček?

Do našeho kompostu vyhazujeme slupky z brambor, cibule, okrajky ze zeleniny, vypletou plevel, čajové sáčky a logr z kávy, na podzim květiny z truhlíků ale také třeba odřezky z hub, jako zdroj uhlíku. Jako zdroj dusíku našemu kompostu dodáváme v menším množství slepičí trus. Poměr uhlíku a dusíku se snažíme udržovat 30:1, takže slepičince přidáváme jen občas. Největší složku tvoří odpad z kuchyně(slupky, odřezky)-asi 60%.

V případě, že jste si kompostér sami vyráběli, popište postup jeho výroby.

Na výrobu kompostu jsem použila 3 dřevěné palety, dále pletivo na vnitřní stranu kompostu, 6 ks úhelníků na smontování a k nim šroubky, truhlíky. Dřevěné palety jsem nejdříve napustila vysmaženým olejem(nechtěla jsem používat nějaké chemické mořidla). Po natření a zaschnutí palet jsem na nenjich vnitřní stranu pomocí ruční sešívačky připevnila předem nastřihané pletivo, které brání odpadu v propadávání. Tento krok jsem udělala u každé palety. Poté jsem palety postavila na místo určené pro kompost, aby tvořily tvar U, a v obou rozích jsem je spojila úhelníky pomocí šroubků. Aby půdorys kompostu tvořil čtverec, spojila jsem dvě protilehlé palety ještě prknem, opět za použití úhelníků. Po této techničtější stránce následovala ta příjemná, tedy vysévání truhlíků-jako zeminu jsem použila tu z našeho druhého kompostu, a truhlíky jsem se snažila obsadit rozmanitě-rostou zde cherry rajčátka, bazalka, tymián, ale i surfinie nebo aksamitník.

Proč jste se rozhodli právě pro tento kompostér?

K výrobě tohoto kompostéru mě inspirovala fotka z internetu, kde jsem viděla posezení z dřevěných palet v kombinaci s květinami. Jelikož posezení máme, nechala jsem se inspirovat a vymyslela jsem si tento mini kompost. Palety se mi moc líbí a měli jsme nějaké na zahradě, tak jsem neváhala.

Co děláte nebo se chystáte udělat s vyrobeným kompostem?

Kompost využíváme na jaře, zarýváme ho do záhonů, a také ho přidáváme do truhlíků, které si vysazujeme na okna, aby měly dobrý zdroj živin.

Jakékoli další sdělení:

Na úplné dno kompostu jsem podle návodu v časopise použila nastříhané větvičky, aby kompost lépe dýchal, a myslím, že se tato metoda osvědčila.

 

25.07.2019 19:05

 

Vítězové Miss kompost 2016

1. Kompost č. 23
Michal Novák z Roztok
2. Kompost č. 52
Miroslav Veverka ze Žandova
3. Kompost č. 24
Veronika Hniličková z Benešova

 
 
Internetové hlasování

Kompost č. 6
Zdeňka Hatinová z Libníkovic

 
 
Regionální kategorie Praha

1. Kompost č. 51 - Petr Plechata
2. Kompost č. 25 - Kateřina Čápová
3. Kompost č. 5 - Hana Kroutilová
4. Kompost č. 30 - Bohumila Zahrada