Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
<<< Zpět na galerii Miss kompost 2016

24. Veronika Hniličková, Benešov

 
 
 
 
 

Proč jste začali kompostovat?

Samotný kompost potřebujeme do naší malé zahrádky, abychom užívali přírodní hnojivo. Abychom měli kam dávat biologický odpad, zakoupili jsme malý kompostér. Brzy se zaplnil a tak se tatík pustil do tvorby nového většího dřevěného kompostéru.

Jaký má kompost jídelníček?

Kompost plníme posekanou trávou (50%), vhodným listím (15%), zbytky ovoce a zeleniny z domácnosti (30%), suchými květinami a dalším vhodným biologickým odpadem. Prohazujeme také zeminou.

V případě, že jste si kompostér sami vyráběli, popište postup jeho výroby.

Kompostér táta vyrobil ze zbytků dubových prken, která nařezal na délku cca 130*8cm a 90*8cm. Z prken vytvořil konstrukci kvádrového tvaru. Prkna spojoval vruty. Mezi jednotlivými prkny nechal mezeru cca 8cm. Takto vznikl kompostér o výšce 1 metru. Celkový objem činí přibližně 1 metr krychlový. Čelní stěna je snadno rozebiratelná, je přichycena 6 speciálními šrouby s křídlovými maticemi. Dřevo bylo napuštěno olejovým přípravkem na ochranu.

Proč jste se rozhodli právě pro tento kompostér?

Rozhodli jsme se založit si vlastní kompost, jelikož jsme chtěli zužitkovat bioodpad správným způsobem. Měli jsme k dispozici zbytky dubového dřeva, které by se jinak spálily. A malý kompostér, jež jsme do té doby měli, nám již nestačil.

Co děláte nebo se chystáte udělat s vyrobeným kompostem?

Kompost používáme jako hnojivo pod keře, přidáváme jej do zeminy na malém záhonku pro pěstování zeleniny. Přes léto jsme kompostér využili také k pěstování okurek.

Jakékoli další sdělení:

Na našem kompostéru vysadil táta letos semínka okurek nakládaček a z boku jej ozdobil truhlíky s muškáty. Přes léto na něm pěstoval nakládačky, které postupně sklízel, zaléval a také se staral o jejich rozrůstání. Šlahouny okurek uvazoval přírodními provázky k větvím stromu magnolie, která roste hned vedle kompostéru. Okurky se tak plazily i po větvích stromu. Díky kvalitnímu základu a poměrně velkému prostoru se úroda vydařila. K dnešnímu dni máme sklizeno celkem 1020 okurek, z nichž většinu jsme zavařili.

 

 

Vítězové Miss kompost 2016

1. Kompost č. 23
Michal Novák z Roztok
2. Kompost č. 52
Miroslav Veverka ze Žandova
3. Kompost č. 24
Veronika Hniličková z Benešova

 
 
Internetové hlasování

Kompost č. 6
Zdeňka Hatinová z Libníkovic

 
 
Regionální kategorie Praha

1. Kompost č. 51 - Petr Plechata
2. Kompost č. 25 - Kateřina Čápová
3. Kompost č. 5 - Hana Kroutilová
4. Kompost č. 30 - Bohumila Zahrada