Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
<<< Zpět na galerii Miss kompost 2016

25. Kateřina Čápová, Praha

 
 
 

Proč jste začali kompostovat?

Koupili jsme domek k rekonstrukci a koupili jsme ho už s hromádkou hnoje po původních majitelích, která byla roztahaná dodaleka doširoka. Potřebovali jsme ji udělat trochu kompaktnější a také jsme potřebovali mít kam dávat trávu, která u nás roste neuvěřitelně rychle.

Jaký má kompost jídelníček?

Tráva, plevel, zbytky při zpracování zeleniny. Házíme do něj i spadaná jablka, dočetla jsem se, že to kompost ustojí. Vše po vrstvách prokládám zeminou a zalévám vodou z bývalé vyčištěné jímky, kam máme nyní svedenou dešťovou vodu.

V případě, že jste si kompostér sami vyráběli, popište postup jeho výroby.

Vzhledem k tomu, že jsme rekonstruovali i střechu, zbyla nám spousta původních střešních latí. Nařezali jsme je na dvě různé délky. V zadní stěně kompostu musely být delší, aby se mohly vzájemně překrývat. Na odsazení latí v přední šásti jsme použili krátké odřezky. Na kompost padlo kilo 10cm hřebíků, takže doufám, že by mohl něco vydržet.

Proč jste se rozhodli právě pro tento kompostér?

Chtěla jsem využít zbytky z rekonstrukce. Důležitá pro mě byla velká kapacita, protože v sezóně sekání trávy ho využíváme opravdu hojně.

Co děláte nebo se chystáte udělat s vyrobeným kompostem?

Hotovým kompostem chceme hnojit naši zahrádku, kde chceme pěstovat produkty pro svoji potřebu. O hotový kompost se dělíme také s mými rodiči, kteří mají chatu na neúrodné skále a jsou vášnivými zahrádkáři.

Jakékoli další sdělení:

Protože jsme amatéři, na kompost jsme vyhodili ořechy, které jsme našli na půdě a které vypadaly hodně staře a nepoživatelně. Na jaře z nich vyklíčilo neuvěřitelné množství rostlinek, které mi bylo líto vyhodit, takže jsem chodila celý den po okolí a sázela malé ořešáky. Asi 30 jsem jich přesadila na zahradu, aby trochu povyrostly. Až budou dost vysoké, aby je někdo neposekal, budeme dělat výpravy, na kterých vždycky nějaký zasadíme. Moji rodiče se mnou podobně v dětství zasadili ořešák a lípu před domem v Praze. Stromy se po dvaceti letech staly dominantou náměstí a já z nich mám vždycky radost, když si vzpomenu, jak jsme je maličké sázeli.

 

25.07.2019 19:05

 

Vítězové Miss kompost 2016

1. Kompost č. 23
Michal Novák z Roztok
2. Kompost č. 52
Miroslav Veverka ze Žandova
3. Kompost č. 24
Veronika Hniličková z Benešova

 
 
Internetové hlasování

Kompost č. 6
Zdeňka Hatinová z Libníkovic

 
 
Regionální kategorie Praha

1. Kompost č. 51 - Petr Plechata
2. Kompost č. 25 - Kateřina Čápová
3. Kompost č. 5 - Hana Kroutilová
4. Kompost č. 30 - Bohumila Zahrada