Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
<<< Zpět na galerii Miss kompost 2016

41. Adéla Průšová, Liberec 6

 
 
 
 
 

Proč jste začali kompostovat?

V roce 2006, v mých 27 letech, jsem od lékaře vyslechla zdrcující diagnózu „aktivní Bechtěrev“. Pan doktor mi důrazně nakázal: "Je to nevyléčitelné a bolestivé. Musíte se však hýbat, jinak vám páteř a veškeré klouby úplně srostou". Můj svět se sesypal. Místo doporučeného cvičení ve společnosti podobně postižených lidí jsem se rozhodla utéct s bolavým tělem z pohodlí města do přírody, do chaloupky s velkou zahradou a tam každodenní, fyzickou prací bojovat se svým údělem. Na polosamotu u lesa se se mnou nastěhoval i můj tatínek (ročník 1929) a má kobylka Tangi. Tatínek, srdcem zahrádkář, tvořil celý život komposty všude, kde se dalo a zdroj koňských koblížků od Tangi a všemožných dobrot z celé zahrady podpořil precizaci kompostovacího systému, který se nám opravdu osvědčil a tak vám jej ráda popíšu a doporučím pro menší či rozsahově obdobné hospodářství.

Jaký má kompost jídelníček?

Vzhledem k tomu, že u nás najdete 5 samostatných kompostů v různé fázi zrání, začnu od naší kobylky, protože ona je nejvýznamnějším zásobitelem kompostů. V celoročním objemu Tangi spotřebuje cca 16 velkých balíků sena, koňské granule, suchý chleba, mrkev, jablíčka i jiné ovoce a pastva. Znečištěnou podestýlku tvoří piliny, hobliny a seno. Zahrada, kterou pravidelně spásá, má cca. 0,5 hektaru a je na ní řádově 15 ovocných stromů, dále javory, akáty, lípa, ořechy, jedlý kaštan a plno menších stromků a keřů. Ze všech listnatých dřevin padá na podzim listí, kterým prokládáme všechny komposty, navíc komposty zásobujeme spadlým jehličím, odklízeným z lesní cesty za naší chaloupkou. Od Tangi do kompostů odvážíme každý den jedno až dvě kolečka hnoje (podle toho, kolik vyvezu použité podestýlky a znehodnoceného sena). Jinak do kbelíčku s víkem za venkovní dveře střádám odpad z kuchyně, stejně tak sbírám kuchyňský odpad od mé maminky z paneláku (kbelík má na balkóně) a já kbelíček dle potřeby vyměním a vyvezu. Také náš papoušek, který má v klícce na podestýlku noviny, tímto materiálem přispívá každý den. Na provlhčení kompostů využívám dešťovou vodu, kterou svádíme ze střech chaloupky i stáje do sběrných nádob. Na provlhčení kompostů používáme i obsah z našeho septiku, ale jen pokud je už v kompostu dost ostatního materiálu, aby se to všechno mělo s čím smíchat. A vše vždy rozhrneme do tenčí vrstvy, tím i srovnáme terén na kompostu do roviny, zajistíme rozmanitost složení kompostu a urychlujeme jeho zrání.

V případě, že jste si kompostér sami vyráběli, popište postup jeho výroby.

Hlavní ideou v budování kompostů byla jednoduchost a dostupnost v použitých materiálech, které máme k dispozici, aniž by bylo nutno nakupovat. V budování kompostů pokračuji tak, jak mne to naučil tatínek. Na takto velikou ohrádku používáme celkem 10 dřevěných palet stejné velikosti, z důvodu potřebné robustnosti ideálně z vyřazených „eurovek“. Palety na šířku k sobě stlučeme prkénky z již dosloužilých palet a to s délkami stran 2x3 a 2x2 palety. Paletové bočnice v rozích svazujeme pevným drátem. Drát se dá opakovaně použít a snadným povolením lze bočnice kompostu snadno demontovat. Paletové bočnice podkládáme cihlou nebo kameny tak, aby samotná paleta nebyla v přímém kontaktu s půdou ale následně vše v kompostu je v kontaktu s půdním podkladem. Vnitřní stěny palet od náplně kompostu izolujeme igelitem (možno využít igelit z prodejen koberců - je dostatečně dlouhý a pevný a bývá určen k likvidaci). Igelit směrem shora paletových bočnic zatížíme, aby nebyl strháván tlakem obsahu kompostu dolů a chránil palety před přímým kontaktem s obsahem kompostu a zároveň se neodpařovala důležitá vlhkost z kompostu. Igelit proděravím dle potřeby v místech, kde je štěrbina mezi prkýnky palet (bodnu do něj vidle) a tak zajišťuji přístup vzduchu ze stran, ale to stačí, až když je kompost plněn. Velikost našich kompostů umožňuje každý den vyvézt kolečko na nějakou jeho část, kterou následně po doplnění a rozhrábnutí zakryjeme (osvědčilo se staré a nejlépe děravé linoleum - teplem z kompostu kopíruje terén a tak jej vítr snadno neodfoukne, dešťová voda pod lino zateče, vlhký kompost se zahřívá a nevysychá). Při zakládání nového kompostu na dno nakladu nejdříve vrstvu starého sena či listí a pak kompost zavážíme cca půl roku, průběžně vše provlhčíme dle potřeby a hlavně zakryjeme linem. A začneme stejným způsobem plnit další kompost na jiném místě. Po naplnění nového se vrátím k staršímu a opět jej doložím po jeho samovolném slehnutím další vrstvou a zase nechám vše na přírodě a žížalkách. Do kolečka dávám vsadku - velký igelit, který umožní snadno obsah z kolečka vysypat přes ohrádku kompostu tak, že chytnu za konce igelit, přehodím a vysypu. Tím se usnadňuje i plnění kompostu z kolečka.

Proč jste se rozhodli právě pro tento kompostér?

Vzhledem k množství materiálu a každodenní péči o Tangi máme 5 samostatných kompostů. 2 jsou zimní a 3 letní. Každý kompost vždy zakládáme pod stromy, aby byl ve stínu, nevysychal a zároveň pokud obsahuje přebytečnou vodu, tak ji stromy zužitkují svými kořeny. Strom, který má kompost pod svou korunou, vždy zkrásní a na podzim má lepší úrodu. Ale každý kompost od založení až po jeho rozebrání a rozvezení je na svém místě maximálně 2 roky. Máme po zahradě vytipované osvědčené lokality pro komposty, která s časovými prodlevami opakovaně obsazujeme. Letní kompost máme dále od stáje a to i proto, že kolečko s hnojem snáz dovezu dál než v zimě přes bláto či sníh (naše půda je jílovitá, tak kompost na prohnojení bude stále třeba). Navíc cestou po zahradě posbírám různý plevel a samozřejmě po Tangi uklízíme všechny koblížky. Tedy cesta na kompost je zároveň očistnou kontrolou pro celou zahradu a tak vlastně neustále pečujeme o vše. Každý kompost zakládám na dno vrstvou nepotřebného sena a zároveň kompost již naplněný zakončím stejnou vrstvou sena či listí. Veškerý materiál ale pečlivě rozhrabujeme, pokud je třeba prolijeme vodou a hlavně hned zase zakryjeme linem (ideální rozměr lina je tak 1x1,20m). Případně přesunu ze zralejšího kompostu do nového žížalky (ty se během let samy do kompostu dostaly a úspěšně se množí). Osvědčilo se nám tímto způsobem plnit 5 kompostů uvedených rozměrů s tím, že jeden kompost je plněn a další zatím zrají. Když nejnovější kompost naplním, nechám jej odležet a doplňuji ostatní komposty, které v mezičase zrály. Nejstarší kompost, dva roky od založení, zatím dozraje a je připraven k rozebrání a kompletnímu využití.

Co děláte nebo se chystáte udělat s vyrobeným kompostem?

Uzrálého kompostu je rozhodně méně než množství materiálu, které do kompostu vložíme. Kompost slouží z části pro zahrádky a truhlíky přátel, kteří nám pomáhají se sběrem nejen pečiva pro kobylku a lesní zvěř na zimu, kdy k nám chodí pro přilepšenou. Část kompostu je přidávána ke kytičkám a nejvíce zralého kompostu před zimou (když je shrabaná zahrada od listí) nebo koncem zimy rozvezeme po zahradě, která slouží jako pastvinka a v zimě odpočívá a než začne z jara růst tráva, tak pečlivě rozhrabeme.

Jakékoli další sdělení:

Kompostování a související činnost provozuji už přes 10 let. Mám za sebou krásné i opravdu těžké dny. Před 3 roky se mé zdraví zhoršilo na půl roku natolik, že jsem pro bolesti nedošla ani na zahradu za Tangi, natož s kolečkem ke kompostu. Od té doby už ani na Tangi nejezdím. Mojí obrovskou oporou je můj muž, který se mnou sdílí chaloupku. Vím, že když mi není dobře a mé zdraví se horší, o vše potřebné je postaráno. Inu, Bechtěreva z těla kompost nevyžene, ale mne práce na zahrádce ve společnosti kobylky, plné energie, opravdu baví a rozhodně napomáhá k udržení dobré kondice. Závěrem nám všem přeji, ať nás komposty těší v každém věku a organizátorům děkuji za možnost, podělit se o svůj příběh, který může být inspirací pro ostatní.

 

 

Vítězové Miss kompost 2016

1. Kompost č. 23
Michal Novák z Roztok
2. Kompost č. 52
Miroslav Veverka ze Žandova
3. Kompost č. 24
Veronika Hniličková z Benešova

 
 
Internetové hlasování

Kompost č. 6
Zdeňka Hatinová z Libníkovic

 
 
Regionální kategorie Praha

1. Kompost č. 51 - Petr Plechata
2. Kompost č. 25 - Kateřina Čápová
3. Kompost č. 5 - Hana Kroutilová
4. Kompost č. 30 - Bohumila Zahrada