Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
<<< Zpět na galerii Miss kompost 2016

52. Miroslav Veverka, Žandov

 
 
 
 
 

Proč jste začali kompostovat?

Zaujal mne způsob vermikompostování pro zpracování bioodpadu, kdy díky přítomnosti žížal v kompostu mohu získat velice účinné hnojivo pro růst rostlin a jako dobrou investici do půdy.

Jaký má kompost jídelníček?

Do kompostéru vkládám bioodpad z kuchyně a natrhaný papír z kartonu. Teď na podzim bych rád přidal nějaké listy. Při předchozí zkušenosti mi listy přišly jako skvělý vklad při vermikompostování.

V případě, že jste si kompostér sami vyráběli, popište postup jeho výroby.

Po zkušenostech s home-made kompostérem a poté komerčním několikapatrovým vermikompostérem jsem chtěl vytvořit kompostér pro větší objem zpracovávaného bioodpadu. Jako vhodnou nádobu jsem použil starší dřevěné necky. Výpustní otvor u necek jsem zajistil sítkem do dřezu a kouskem netkané textilie. Doprostřed necek jsem pomocí vrutů připevnil dvojici lišt, na dno a na stěny. Vložil jsem netkanou textilii a poté do připravených lišt dřevěnou stěnu provrtanou mnoha děrami, kudy mohou prolézat žížaly. Tím jsem vytvořil dvě komory pro průběžné odebírání kompostu a vkládání bioodpadu. Z jedné strany necek jsem připevnil pomocí pantů upravené dveře jako víko. Do dveří jsem vyvrtal otvor pro přístup vzduchu a zakryl jej netkanou textilií. Na kraje víka jsem nalepil izolační pásku používanou na okna. Necky s víkem jsem původně položil na dvojici plastových bedýnek, později na transportní vozík.

Proč jste se rozhodli právě pro tento kompostér?

Chtěl jsem pro stavbu vyzkoušet dřevo jako biodegradabilní materiál. Také jsem chtěl vytvořit dvouzónový vermikompostér, zejména pro lepší uchovatelnost žížal. Inspiroval jsem se dvoumodulovým vermireaktorem, který postavili na ČZU v Praze.

Co děláte nebo se chystáte udělat s vyrobeným kompostem?

Kompost bych rád využil při pěstování na zahradě.

Jakékoli další sdělení:

Násadu žížal Eisenia foetida jsem pořídil od firmy v Lužici u Hodonína.

 

25.07.2019 19:05

 

Vítězové Miss kompost 2016

1. Kompost č. 23
Michal Novák z Roztok
2. Kompost č. 52
Miroslav Veverka ze Žandova
3. Kompost č. 24
Veronika Hniličková z Benešova

 
 
Internetové hlasování

Kompost č. 6
Zdeňka Hatinová z Libníkovic

 
 
Regionální kategorie Praha

1. Kompost č. 51 - Petr Plechata
2. Kompost č. 25 - Kateřina Čápová
3. Kompost č. 5 - Hana Kroutilová
4. Kompost č. 30 - Bohumila Zahrada