Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
<<< Zpět na galerii Miss kompost 2016

53. Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakulta, Přírodovědná školka Rybička, Petra Černá, Praha 2, 128 43

 
 
 
 

Proč jste začali kompostovat?

Naše školka je univerzitní školkou Přírodovědecké fakulty UK. Kladný vztah k přírodě máme všichni - zaměstnanci, rodiče, ke vztahu k přírodě vedeme i naše děti ve školce, nakonec je to mottem naší školky (www.skolkarybicka.cz) . Nevelkou zahradu naší školky máme umístěnou v areálu botanické zahrady Na Slupi, k ní přímo přiléhá naše voliéra se zakrslými slepičkami a právě dvoukomorový kompostér. Zahrada má v sobě herní prvky, je ve stylu přírodní zahrady. Kompost v takto vedené zahradě je tedy naprosto nezbytnou součástí. Osobně jsem horlivým zastáncem kompostování, bioodpad z domova vozím tramvají do školky či 120 km na kompost na naší chalupě. Dětem přímo ukazujeme, jak v přírodě fungují "ukončené cykly", tzn. - pěstujeme rostliny a plody na našem záhonku, zbytky nosíme s dětmi na kompost, zkrmujeme část zbytků jídel našim slepičkám, při čištění kurníku putují zase tyto zbytky na kompost. Na kompost s dětmi dáváme posekanou trávu, na podzim listí, veškeré rostlinné zbytky po úpravách zahrady, občas "přiočkujeme" hlínou ze záhonu. Občas s dětmi "nakoukneme", jak kompost vypadá v hloubce. Děti odvážení rostlinných zbytků na kompost nesmírně baví - používáme dětské trakaře, dětské nářadí - je to vždy atraktivní událost, kdy je zájemců více než nářadí a musí se střídat. Ve školce máme i zookoutek se zvířaty, i podestýlkový materiál (hobliny a zbytky sena) dáváme do kompostu. Kompostér má dvě komory, abychom mohli přehodit materiál, když bude třeba, případně začít plnit druhou komoru, když první naplníme. Jedinou slabinou je, že jsme letos kompost méně zalévali, než bylo třeba. Paní učitelka jedné třídy zkusila vysadit na kompost dýně, protentokrát jsme plody nesklidili (rostlina v létě uschla), ale v příštím roce se nevzdáme a zkusíme to znovu.
Umístění kompostu rovnou u voliéry slepic je výborné - s dětmi chodíme ke slepičkám vybírat vajíčka či jim dát s dětmi trochu trávy, máme možnost kompost pozorovat, povídat si o něm.

Jaký má kompost jídelníček?

Jídelníček kompostu obsahuje především posečenou trávu ze zahrádky, hobliny a zbytky sena po čištění hlodavců, listí a zbytky rostlin ze záhonů, na jaře a na podzim zbytky rostlinných těl, větvičky nastíhané nakrátko po údržbě zahrady, zbytky podestýlky s trusem slepiček, zbytky rostlinných částí, které nedojedí děti k svačině a nezkrmíme zvířatům (včetně slupek od mandarinek, od banánů, košťály od čínského zelí apod.) Občas proložíme 2-3 lopatami hlíny či zralého kompostu. Poměry pouze odhaduji, ale větší část tvoří hobliny (2:1) s trávou, nyní dostatek listí. Do kompostu dáme i zbytky hlíny a rostlin z květináčů.

V případě, že jste si kompostér sami vyráběli, popište postup jeho výroby.

Kompostér nám dodal pan zahradník při zakládání přírodní zahrady, kompostér je (tuším) z chráněné dílny.

Proč jste se rozhodli právě pro tento kompostér?

Dali jsme na radu zahradní architektky a pana zahradníka, že dvoukomorový kompostér je výhodnější, velikost nám pomohli odhadnout právě vzhledem k místu a velikosti zahrady. Jsme naprosto spokojeni.

Co děláte nebo se chystáte udělat s vyrobeným kompostem?

Používáme jej na zlepšení půdy na našem záhonu, dále bychom jej použili na zkvalitnění půdy ve výsadbě stromků a keřů na naší zahrádce, případně po smísení se zahradnickou zeminou při přesazování pokojových květin.

Jakékoli další sdělení:

Děti nesmírně zajímá výskyt žížal v kompostu. Žížaly s dětmi pozorujeme často po dešti na procházkách botanickou zahradou, při sázení rostlin na našem záhonku, po vysvětlení zapojení žížal do procesu tvorby humusu děti samy přišly s nápadem, abychom do kompostu přidávali žížaly, stejně jako je samy nosí právě do našeho záhonu.

 

25.07.2019 19:05

 

Vítězové Miss kompost 2016

1. Kompost č. 23
Michal Novák z Roztok
2. Kompost č. 52
Miroslav Veverka ze Žandova
3. Kompost č. 24
Veronika Hniličková z Benešova

 
 
Internetové hlasování

Kompost č. 6
Zdeňka Hatinová z Libníkovic

 
 
Regionální kategorie Praha

1. Kompost č. 51 - Petr Plechata
2. Kompost č. 25 - Kateřina Čápová
3. Kompost č. 5 - Hana Kroutilová
4. Kompost č. 30 - Bohumila Zahrada