Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
<<< Zpět na galerii Miss kompost 2016

62. Eva Myslivcová, Kleneč

 
 

Proč jste začali kompostovat?

Celý život cítím, že třídit odpad má smysl. A že musíme myslet do budoucna, abychom se odpady nezahltili. Dokud jsem bydlela v bytě, tak jsem třídila běžný odpad, ale v okamžiku přestěhování do domečku byla volba jasná. Musíme s manželem vymyslet co s odpadem ze zahrady a z kuchyně a možnosti jak jej dále co nejlépe zužitkovat.

Jaký má kompost jídelníček?

Náš kompost je tvořen z větší části "odpadem" ze zahrady (větvičky, sestříhané části bylinek a rostlin, posekaná tráva, listy apod.) a z menší části "odpadem" z kuchyně při zpracování jídla (zbytky ovoce a zeleniny, papírové utěrky, lógr, čajové sáčky apod.).

V případě, že jste si kompostér sami vyráběli, popište postup jeho výroby.

Tvořil ho manžel. Hlavní součást je cca 100l plastový barel. Ve středu barelu provrtal díry z obou stran na tyč a uchycení ke kovové konstrukci. Dále v horní části u víka a ve spodní části vyvrtal díry na provzdušnění. Z dřevěných hranolů 6 x 12cm vytvořil konstrukci, do které upevnil tyč (kterou předtím prostrčil plastovým sudem a zajistil zvenčí kvůli vymezení při otáčení kus plastové vodovodní roury). Z obou stran v místě provrtání na tyči musí být kovová podložka. Samozřejmostí je ještě víko k barelu.

Proč jste se rozhodli právě pro tento kompostér?

Když jsme stavěli dům, navštívili jsme mimojíné i výstavu tuším ForHabitat v Praze, kde jsme poprvé uviděli krásný otočný kompostér, vy kterém se kompost vytvoří za velmi krátkou dobu. Líbil se mi, že je otočný a zajímavý, zkrátka jiný než ty klasické dřevěné.

Co děláte nebo se chystáte udělat s vyrobeným kompostem?

Přidávám ho na jaře k rostlinám (např. muškáty) a v průběhu roku na přilepšenou k rostlinám v celé zahradě.

Jakékoli další sdělení:

Nemáme přeplněnou a nevábně zapáchající popelnici a nemusíme za její vývoz tak často platit. Máme živiny pro celou naši zahradu a zužitkováváme vlastní část odpadu.

 

25.07.2019 19:05

 

Vítězové Miss kompost 2016

1. Kompost č. 23
Michal Novák z Roztok
2. Kompost č. 52
Miroslav Veverka ze Žandova
3. Kompost č. 24
Veronika Hniličková z Benešova

 
 
Internetové hlasování

Kompost č. 6
Zdeňka Hatinová z Libníkovic

 
 
Regionální kategorie Praha

1. Kompost č. 51 - Petr Plechata
2. Kompost č. 25 - Kateřina Čápová
3. Kompost č. 5 - Hana Kroutilová
4. Kompost č. 30 - Bohumila Zahrada