Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
<<< Zpět na galerii Miss kompost 2016

65. Vlastimil Kostkan, Horka nad Moravou 783 35

 
 
 

Proč jste začali kompostovat?

Protože bez kompostu není úroda, tomu snad rozumí každý, ne?? Narodil jsem se na podzim roku 2012. Můj páníček se nejdříve spolehl na profesionály... Stálo ho to 700,- Kč a špatnou zkušenost. Malý objem, kroutící se "mořená modřínová prkna".. A pak došel na nedalekou pilu a za méně než poloviční cenu pořídil odřezková prkna, za odpoledne pro mě udělal lepší zářezy než profík a já teď dobře držím, neskládám se a moje prkna se nekroutí.. No ten můj malý postižený předchůdce je vpravo vedle mě (vidíte ho, chudáčka?) Teď slouží jen jako podklad pro pěstování cuket přes léto na trošce kompostu ode mě. Potřebuje oporu, jinak se skládá, já ne!

Jaký má kompost jídelníček?

Páníček mě krmí vším, co zahrádka dodá. Od listí, trávy a odpad z květin i zeleniny až po nakrátko nastříhané větvičky stromů a keřů ze živého plotu. Občas i přidává bioodpad z domácnosti a jako lahůdku mi na podim a jaro namíchá koňský hnůj. Ňam!!!

V případě, že jste si kompostér sami vyráběli, popište postup jeho výroby.

Okrajová borová prkna, 120 cm dlouhá, 10 cm široká, po 2 cm hluboké zářezy pro skládání, vždy 10 cm od okraje (takže objem se dobře počítá - 1x1 m x výška). Pár korun za prkna, 3 h práce, nic víc. Přehazováním se prkna "točí" od země k vrchu a tím se prodlužuje jejich životnost.

Proč jste se rozhodli právě pro tento kompostér?

Kompostér koupený na internetu byl šmejd - jen základní myšlenka "srubu" byla dobrá. Ale bylo ji třeba dotáhnout do použitelné a levné verze.

Co děláte nebo se chystáte udělat s vyrobeným kompostem?

Na zahrádce je spousta záhonků, kde kompost zlepšuje provzdušnění a současně drží vlhkost (velké množství organické hmoty) a taky živin. Není potřeba žádné další hnojení a záhonky pomaleji vysychají.

Jakékoli další sdělení:

Po ověření funkčnosti a stability můj páníček vytvořil mého trošku rovnějšího bratříčka a instaloval jej v zimě roku 2013 na další zahrádce, u své maminky v Týnci nad Labem!

 

 

Vítězové Miss kompost 2016

1. Kompost č. 23
Michal Novák z Roztok
2. Kompost č. 52
Miroslav Veverka ze Žandova
3. Kompost č. 24
Veronika Hniličková z Benešova

 
 
Internetové hlasování

Kompost č. 6
Zdeňka Hatinová z Libníkovic

 
 
Regionální kategorie Praha

1. Kompost č. 51 - Petr Plechata
2. Kompost č. 25 - Kateřina Čápová
3. Kompost č. 5 - Hana Kroutilová
4. Kompost č. 30 - Bohumila Zahrada