Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
<<< Zpět na galerii Miss kompost 2017

3. Anička V., Praha 8

 
 
 
 
 

Proč jste začali kompostovat?

Koupili jsme byt se dvěma balkóny a takřka ihned padlo rozhodnutí, že jeden z nich bude přeměnen na zeleninovou a bylinkovou zahrádku. A to maximálně komplexní - takže i s kompostem. Ten se bude hodit na kytičky - hnojivo a substrát, a navíc bude zpracovávat náš domácí organický odpad - ideální věc. Dle původního plánu měl být na balkóně v zahrádce, ale víte, jak to to bývá ... plány se mění ;-). Vermikompost jsem založila v březnu s Kalifornskými žížalami. Venku ještě byla zima a tak jsem ho schovala za gauč. No a jakmile jsme přišli na to, že skutečně vůbec není cítit (a to když sedíme na gauči, máme nos metr od vermikompostéru), slyšet nebo cokoli, dostal na sebe dekorační pytel a červenou mašli, a v rámci ideálních podmínek pro žížaly tam už zůstane. Přece je chudinky nedám na mráz nebo výheň, žejo :-D.

Jaký má kompost jídelníček?

Žížaly dostávají odpad z kuchyně a do budoucna ze zahrádky. Takže slupky, odřezky, ovadlé saláty a natě, odkvetlé kytičky z vázy, čajové lístky, odčas rozemleté skořábky, dle potřeby kartony od vajíček a zkrátka vše, co půjde.
Jako pamlsek žížalám občas z práce vyberu z kávovaru kávovou sedlinu, doma totiž kafe nepijeme :-D.

V případě, že jste si kompostér sami vyráběli, popište postup jeho výroby.

Mám ráda jednoduchá řešení a nebaví mě utrácet tisíce za věci, co mohu jednoduše vyrobit. Takže jsem si vyrobila i vermikompostér. Zvolila jsem klasickou "kyblíkovou" metodu, na kterou je na webu spousta návodů. Má 35 l kýble, takže mám zatím vespod jeden na zachytávání "čaje", do něj vsunutý druhý se samotnými žížalami a kompostem. Další patro mám připravené, ale zatím nevyužité - teprve až se první naplní (což doufám nějakou dobu potrvá), přidám další patro na přelezení žížal a nový kompost. Až přelezou, spodní odstraním a budu mít zas jen odkapávací a kompostovací kyblík jako nyní, takže nebudu muset mít nějaké x patrové kyblíkové věže ;-).

Proč jste se rozhodli právě pro tento kompostér?

Je jednoduchý, prima levný (na nejvíc peněz na celém kompostovacím nápadu mě přišly samotné žížaly) a navíc se mi i vzhledově líbí :-)

Co děláte nebo se chystáte udělat s vyrobeným kompostem?

Hotový kompost půjde samozřejmě na balkonovou zahrádku, stejně jako "žížalí čaj". I tak myslím, že nebudu mít dost. Ještě že máme skvělé kompostárny, které mají kompost vždy v jakémkoli množství k dispozici.

Jakékoli další sdělení:

Pro zajímavost - dekorační pytel skutečně dorazil až z dalekého Hondurasu, převážejíc výbornou nepraženou kávu. Podařilo se mi jej získat z jedné skvělé pražírny/kavárny, kde tuto kávu zpracovávají ;-).

Vážně, vážně nesmrdí! Je to až neuvěřitelné. Kompost máme za gaučem, takže když tam sedíme, máme jej metr od nosu. Opravdu není nic cítit, takže směle do toho vy všichni, co se ještě váhavě vermikompostu v bytě obáváte ;-)

 

 

Vítězové Miss kompost 2017

Kompost roku 2017:

1. místo: Kompost č. 2
Jindřich Hrbáč, Hradec nad Moravicí

2. místo: Kompost č. 31
Jakub Podlaha, Praha

3. místo: Kompost č. 7
Kateřina Jelínková, Praha 6

Miss kompost škol:

Kompost č. 6, Mateřská škola Náchod

Miss kompost Facebook:

Kompost č. 41, Jan Anděl, Praha 3

Speciální cena MHMP:

Kompost č. 7, Kateřina Jelínková, Praha 6