Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
<<< Zpět na galerii Miss kompost 2017

17. Vladimír Bukovský, Praha 7

 
 
 
 

Proč jste začali kompostovat?

Kompostovat ve vermikompostéru mě naučila moje přítelkyně, ke které jsem se přestěhoval a jiný vermikompostér již používala. Na třídění organických zbytků v domácnosti jsem si rychle zvykl a společně kompostujeme již druhým rokem. Za tu dobu jsme si vyrobili vlastní a lepší vermikompostér, který přihlašuji do soutěže.

Jaký má kompost jídelníček?

Dáváme mu vše rostlinného původu co nám zbyde doma z vaření. Občas do něj natrháme plata od vajíček či ruličky od toaletního papíru, pro doplnění uhlíku a optimalizaci vlhkosti. Když ještě žil náš pískomil, zkompostovali jsme i část jeho podestýlky. Jinak se tam občas dostanou i listy pokojových rostlin.

V případě, že jste si kompostér sami vyráběli, popište postup jeho výroby.

Nejdřív jsme si udělali návrh, což byl jednoduchý nákres tužkou. Ujasnili jsme si technické detaily a zbytek byl na mně. Kompostér je vyroben z voděodolné překližky. Patra kompostéru jsme navrhli s větším objemem, než se běžně dělají, aby se nám tam vše pěkně vešlo. Dna jsou z plexiskla (bylo k dispozici, jinak je to drahé), zasazené v drážce. Každé dno má 1200 otvorů pro pohyb žížal a odtok vody. Patra mají po celým obvodu polodrážku, takže na sobě krásně drží. Spodní patro slouží na odchyt žížalího čaje, je nižší a vevnitř je udělán sklon, aby voda stékala ke kohoutku. Nohy jsou vyrobeny z jeklového profilu a přivrtány zespodu ke dnu. Každé patro je opatřeno malými větracími otvory.

Proč jste se rozhodli právě pro tento kompostér?

Tento typ kompostéru jsme s přítelkyní vymysleli společně. Použili jsme materiál, který byl pro nás dotupný, stejně jako technologii- CNC frézování. Návrh vycházel z několika let zkušeností s různými typy kompostérů. Kompostér je v provozu zhruba rok a funguje velice dobře.

Co děláte nebo se chystáte udělat s vyrobeným kompostem?

Prodat ho co nejdráž:) ... Kompost využíváme doma pro přesazování pokojových rostlin a bylinek, co si pěstujeme. Části, které se nezkompostují úplně (tvrdší stonky, skořápky,...) dáváme ven na záhon, protože jsou většinou obaleny hotovým a kvalitním kompostem.

Jakékoli další sdělení:

Za žížalama většinou chodí přítelkyně:)

 

05.06.2018 10:17

 

Vítězové Miss kompost 2017

Kompost roku 2017:

1. místo: Kompost č. 2
Jindřich Hrbáč, Hradec nad Moravicí

2. místo: Kompost č. 31
Jakub Podlaha, Praha

3. místo: Kompost č. 7
Kateřina Jelínková, Praha 6

Miss kompost škol:

Kompost č. 6, Mateřská škola Náchod

Miss kompost Facebook:

Kompost č. 41, Jan Anděl, Praha 3

Speciální cena MHMP:

Kompost č. 7, Kateřina Jelínková, Praha 6