Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
<<< Zpět na galerii Miss kompost 2017

21. Jana Pleskotová, Velemín

 
 
 

Proč jste začali kompostovat?

Před pěti lety jsme koupili domek se zahradou v Českém Středohoří. Od té doby ji přetváříme v zahradu přírodní, co možná soběstačnou a "jedlou". Kompost je srdcem takové zahrady, soustředí se v něm koloběh živin. Moji předkové mají hospodářství a chovají zvířata, která se o výživu půdy postarají, já zvířata nemám, proto schraňuju každou šlupku, aby bylo čím půdu obohatit a prokypřit. Ještě než jsme dům trochu opravili a mohli se do něj přestěhovat, zřídila jsem si v pražském bytě krabici na kuchyňské zbytky rostlinného původu a o víkendech jimi kompost zásobovala. Kromě toho je škoda, aby bioodpad zabíral místo v popelnicích a na skládkách, když je tak užitečný a cenný.

Jaký má kompost jídelníček?

Hlavní potravinou je tráva/seno ze zahrady, dále plevel ze záhonů, natě, slupky... a nedávno jsme koupili drtičku, tak i drcené věve po prořezu stromů.

V případě, že jste si kompostér sami vyráběli, popište postup jeho výroby.

Vyrobil mi ho manželův tatínek jako dárek k Vánocům :-). Použil stará prkna z paland v protiatomovém krytu. Je to vlastně jednoduchá variabilní skládačka, soustava prken se zářezy. Je jich dost pro dva kompostéry, takže můžu přehazovat hmotu z jednoho do druhého, a nebo taky použiju dvě patra desek pro olemování záhonu s dýněmi.

Proč jste se rozhodli právě pro tento kompostér?

Pročítala jsem zkušenosti, našla jsem i dost takových, že nejlepší je úplně obyčejná hromada kompostu bez nějakého ohraničení. Na tom mém se mi líbí právě variabilita a skladnost, a taky jednoduchost a finanční nenáročnost výroby. Mám ráda věci, které si člověk vyrobí sám (nebo někdo mu blízký) z toho, co má k dispozici nebo může snadno získat.

Co děláte nebo se chystáte udělat s vyrobeným kompostem?

Krmím jím zeminu na záhonech a kolem keřů a stromů, část slouží jako hnízdo, v němž se líhnou tykve.

Jakékoli další sdělení:

Kompost je živý organismus nejenom pro ty malé breberky, které ho přežvýkají, ale oblíbili si ho i slepýši a velmi vzácně se u něj setkám s užovkou z nedalekého rybníka (na foce).

 

05.06.2018 10:17

 

Vítězové Miss kompost 2017

Kompost roku 2017:

1. místo: Kompost č. 2
Jindřich Hrbáč, Hradec nad Moravicí

2. místo: Kompost č. 31
Jakub Podlaha, Praha

3. místo: Kompost č. 7
Kateřina Jelínková, Praha 6

Miss kompost škol:

Kompost č. 6, Mateřská škola Náchod

Miss kompost Facebook:

Kompost č. 41, Jan Anděl, Praha 3

Speciální cena MHMP:

Kompost č. 7, Kateřina Jelínková, Praha 6