Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
<<< Zpět na galerii Miss kompost 2018

2. Barbora Dubská, Praha 10 - Malešice

 
 
 
 
 

Proč jste začali kompostovat?

S myšlenkou zařídit si kompost do paneláku jsem si pohrávala poměrně dlouho, ale stejně, jako většina nápadů to muselo trochu uzrát... Trvalo to zhruba rok a mě čím dál tím více vadilo, kolik bioodpadu házím do směsného odpadu. Tak jsem si s pomocí bráchy vyrobila kompaktní panelákový vermikompostér a od té doby mám zase o něco větší radost z toho, že se mi daří vytřídit další část odpadu. :-)

Jaký má kompost jídelníček?

Žížalám dopřávám veškerý bioodpad, který se v domácnosti vytvoří. Jsou to například slupky, osychající stonky z jedlých rostlin, ale také "odpad" z odšťavňovače, takže drť z jablek, mrkve, pomerančů, občas slupky a drť z červené řepy. Kromě toho dostávají žížaláci natě ze zeleniny, na drobno natrhané kousky roličky od toaletního papíru a nebo na drobno nalámané větvičky či nadrcené skořápky od vajec, čajové pytlíky a kávovou sedlinu.

V případě, že jste si kompostér sami vyráběli, popište postup jeho výroby.

V obchodě jsem si pořídila příhodné nádoby (3ks). Ve spolupráci s bráchou (já jsem nastiňovala pracovní postup, on ho přenášel do praxe) jsme pak dali dohromady malý vermikompostér, který se vejde do každé malé panelákové kuchyně. Jednoduše jsme postavili všechny tři krabičky na sebe - nejspodnější na zachytávání žížalího čaje, do prostřední jsme vyvrtali do dna dírky, do víčka jsme vyřízli velkou díru a šrouby pevně přitáhli víčko ke dnu, tady se bude zakládat vermikompost, nakonec jsme stejný postup jako s prostředním patrem aplikovali na poslední patro a to je připravené na to, až se první nádoba zaplní. Poslední víko jsme provrtali drobnými dírkami a podlepili geotextilií - to aby kompostér dýchal a případné octomilky se nedostaly ven do bytu. Posledním krokem bylo zalepení "spár" mezi víky a dny silikonem, aby kompost nevytékal ven.

Proč jste se rozhodli právě pro tento kompostér?

Malý panelákový byt si žádá malé řešení. Návod jsem viděla v televizi v pořadu pro kutily. Z toho jsem si vzala základ a dala jsem tomu trochu hezčí vizáž.

Co děláte nebo se chystáte udělat s vyrobeným kompostem?

Hotový kompost a žížalí čaj použiju na své pěstební aktivity. Kromě toho přebytky využívám například jako netradiční dárek - Vánoční (žížalí) čaj zatím všechny obdarované ocenily.

Jakékoli další sdělení:

Kompostujte! Je to maličkost, kterou můžete pro přírodu udělat a jde ti i v malém bytě. ;-)

 

28.12.2018 15:14

 

Vítězové Miss kompost 2018

Kompost roku 2017:

1. místo: Kompost č. 44
Ondřej Šohaj z Újezdu nad Lesy

2. místo: Kompost č. 49
komunita bio-kompostéru Bohnice

3. místo: Kompost č. 5
Iveta Peclinovská z Chýnova

Miss kompost škol:

Kompost č. 41, Základní škola Duhovka

Miss kompost Facebook:

Kompost č. 47, Milan Prikner, Praha 2