Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
<<< Zpět na galerii Miss kompost 2018

10. Vítězslava Čapková, Bezdružice

 
 
 

Proč jste začali kompostovat?

Kompostujeme už řadu let. Zahrada vznikla z louky a část země byla jílovitá. Nerada vyhazuji odřezky ze zeleniny, zbytky z jídla, odkvetlé květy, i popel ze spálených dřevin, přidávám, listí a posekanou trávu. I jsem dostala jako dárek knihu o kompostu. Přes léto navštěvují kompost nejvíce kosové, hledají žížaly, takže je rozhrabaný a dávám ho do původního stavu. Přes zimu se uleží, přidávám stále na část kompostu suroviny a na jaře rozmrzlou a uleželou část kompostu zase zpět vracím do země. Kompost vznikl na základě zlepšení zeminy a jejího využití.

Jaký má kompost jídelníček?

Poměry nemám, protože každý den vařím, takže vše od zeleniny, okrájená mrkev, celer, okurka, okrasné dýně, které už doma nechceme mít, odkrojky z brambor, zbytky z oběda, odkvetlé růže a další květiny, shnilá jablka, posekaná tráva, popel, listí, nať z brambor. Vše, co odpadkového koše nepatří. Je v něm hodně žížal, což je pozitivní

V případě, že jste si kompostér sami vyráběli, popište postup jeho výroby.

Kompost jsme setavili pomocí tří vlnitých plechů, je postavený v rohu na zahradě. Jeden je u plotu, druhá strana také u plotu a třetí do zahrady. Takový čtverec, jen jedna strana chybí.Vše je zapřené, dvě přidělané k plotu, jen ta jedna ja zapřená.

Proč jste se rozhodli právě pro tento kompostér?

Použili jsme materiál, který byl k dispozici a protože plech něco vydrží a odpovídal i velikosti. Snadno se z tohoto prostoru kompost přendavá a doplňuje. Zároveň když je sucho, tak prolévám vodou. Z pohledu do zahrady není kompost vidět, nasázela jsem k plechu hortenzie a před ní je záhon s rajčaty, takže není nic vidět. Zezadu za zahradou je okrasná dýně, která sama vyrostla v kompostu. Dále jsem do kompostu po stranách nasázela rajčata a rostou skvěle.

Co děláte nebo se chystáte udělat s vyrobeným kompostem?

Neměnila bych ho ani nepřemisťovala. Na jaře vše zarývám do země jak na přípravu záhonů, tak do skleníku. Dále na sazenice, přesazování květin, bylinek, při sázení brambor, rajčat, okurek. Všude tam, kde chci mít zem vyživenou. A ještě v kompostu rostou rajčata a sama tam vyrostla okrasná dýně, která se pne po plotě.

Jakékoli další sdělení:

Úžasně po doplnění kompostu do země rostou jak rajčata, chilli papričky, okurky, květiny a další. Vřele doporučuji. Nemusíte vyhazovat do koše to, co tam nepatří, když můžete pro vás nepoužitelné zužitkovat. Kosové jsou nej zážitkem, mají v kompostu krmení.

 

28.12.2018 15:14

 

Vítězové Miss kompost 2018

Kompost roku 2017:

1. místo: Kompost č. 44
Ondřej Šohaj z Újezdu nad Lesy

2. místo: Kompost č. 49
komunita bio-kompostéru Bohnice

3. místo: Kompost č. 5
Iveta Peclinovská z Chýnova

Miss kompost škol:

Kompost č. 41, Základní škola Duhovka

Miss kompost Facebook:

Kompost č. 47, Milan Prikner, Praha 2