Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
<<< Zpět na galerii Miss kompost 2018

12. Jana Poncarová, Dobřív, okr. Rokycany

 
 
 

Proč jste začali kompostovat?

Pěstuju zeleninu - už několik let. Záhony o dvou stech metrech čtverečních nám dají dost mrkve, brambor, cibule, petržele, červené řepy a dalších plodin na celou zimu. Hodně rajčat, salátů a ředkviček v sezóně. Zeleninu téměř nekupujeme.

Aby zelenina dobře rostla, potřebuju dobrý kompost. Každý rok na podzim děkuju záhonům za sklizeň - přidávám do nich kompost a také trochu koňského nebo kravského hnoje.

Kompostování vnímám jako přirozený koloběh. A k venkovskému stavení, jako je naše roubená chalupa, kompost neodmyslitelně patří.

Jaký má kompost jídelníček?

Náš kompost má bohatý jídelníček. Končí v něm slupky a odřezky ze zeleniny a ovoce. Plníme ho zbytky ze zahrady - suchou natí, vytrhanými kopřivami, seschlým plevelem nebo posekanou trávou, drobnými úlomky větviček, na podzim listím. Protože v chalupě topíme v kamnech dřevem (pouze čistým dřevem), přidáváme do kompostu také dřevěný popel, který obsahuje vápník, draslík i fosfor. Do kompostu dáváme také lógr z kávy.

V případě, že jste si kompostér sami vyráběli, popište postup jeho výroby.

Věříme, že v jednoduchosti je krása, a tak jsme přistoupili i ke kompostu. Tvoří ho staleté vysloužilé dřevěné trámy, které jsme už nemohli použít při rekonstrukci. Naskládali jsme je jeden přes druhý a vytvořili prostor pro kompost. Kolem něho vysévám měsíčky a lichořeřišnici, takže přes sezónu i rozkvétá. Na kompostu zároveň pěstuju dýně a cukety, kolem něho roste také křen a občas (samy od sebe) také brambory.

Protože se zabývám společným pěstováním zeleniny, všimla jsem si, že když blízko brambor roste křen, nechytí se jich mandelinka, zatímco opodál, v bramborovém poli, neřízeně likviduje nať. I takové jsou zážitky s kompostem.

Proč jste se rozhodli právě pro tento kompostér?

Rádi využíváme to, co máme k dispozici. V tomto případě se staré trámy samy nabízely. Pěstujeme v místě bývalého statku, snažíme se k tomu přistupovat s respektem k odkazu, který nám zanechali předci. A protože v blízkosti je roubená chalupa i roubená stodola, byl kompost ze starých trámů jasnou volbou.

Co děláte nebo se chystáte udělat s vyrobeným kompostem?

Kompostem každý rok obohacuju půdu. Přidávám ho k zeleninovým i květinovým záhonům i k rajčatům, které pěstujeme ve vyvýšených záhonech. Na kompostu každý rok pěstuju cukety a dýně - daří se jim tam mnohem lépe než na běžných záhonech.

Jakékoli další sdělení:

Věřím, že pěstování zeleniny posiluje tělo i ducha a otevírá naše srdce. Skrze půdu a práci na čerstvém vzduchu se stáváme lepšími lidmi. Jsme sebe-vědomější, pokornější, svobodnější, samostatnější a nezávislejší.

 

 

Vítězové Miss kompost 2018

Kompost roku 2017:

1. místo: Kompost č. 44
Ondřej Šohaj z Újezdu nad Lesy

2. místo: Kompost č. 49
komunita bio-kompostéru Bohnice

3. místo: Kompost č. 5
Iveta Peclinovská z Chýnova

Miss kompost škol:

Kompost č. 41, Základní škola Duhovka

Miss kompost Facebook:

Kompost č. 47, Milan Prikner, Praha 2