Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
<<< Zpět na galerii Miss kompost 2018

22. Petra Žallmannová, Kopřivnice

 
 
 
 

Proč jste začali kompostovat?

Kompost jsem zdědila. Tedy, můj muž ho postavil pro svou babičku, a následně ho zdědil. Babička neměla o kompostování valné povědomí a říkala mu "hnůj". Čím častěji chodil na návštěvu pan Parkinson, tím častěji dostával kompost k obědu papírky od bonbónů a kuřecí kosti. Nevadilo mu to a vyrobil spoustu excelentní hlíny a mnoho velice baculatých zlatohlávků. Po převzetí kompostu do péče koupil můj muž Jan dvoukomorový kompostér, prosál hlínu a teď už jedeme s čistým štítem.

Jaký má kompost jídelníček?

Veškerý zelenino-ovocný odpad z kuchyně kromě pecek a exotického ovoce a měkký odpad ze zahrady, včetně posečené trávy a shrabaného listí. Na konci podzimu také kompost pohltí sám sebe, všechno, co z něj vybují, nastříháme a vrátíme.

V případě, že jste si kompostér sami vyráběli, popište postup jeho výroby.

Původní kompostér byl z dřevěných latí, aby mohl dýchat. Ten nový je koupený, kovový, ale na stejném principu postavený.

Proč jste se rozhodli právě pro tento kompostér?

Osvěčil se ten původní dřevěný, jen jsme potřebovali větší, hledali jsme tedy podobný model.

Co děláte nebo se chystáte udělat s vyrobeným kompostem?

Vzhledem k džunglózní podstatě naší zahrady a naprosté absenci záhonů, používáme hlínu jako ceněnou komoditu a platidlo. Například sousedka se skleníkem nás celou loňskou sezónu zásobovala zeleninou, která jí díky naší kompostové hlíně narostla do rekordních rozměrů.

Jakékoli další sdělení:

Náš kompost sám o sobě každoročně produkuje cukety, dýně a rajčata. Vzniká to všechno zcela samovolně a nekontrolovaně. Dýně běží několik desítek metrů až k plotu, rajčata mají kmínky, jako malé doubky. Letos dýně vyšplhala až na tůji, která roste vedle kompostu, a z ní na hrušku... kde okamžitě vyrobila žlutou kouli (viz foto). Kozel zahradníkem letos sklízí opravdu hojně.

 

28.12.2018 15:14

 

Vítězové Miss kompost 2018

Kompost roku 2017:

1. místo: Kompost č. 44
Ondřej Šohaj z Újezdu nad Lesy

2. místo: Kompost č. 49
komunita bio-kompostéru Bohnice

3. místo: Kompost č. 5
Iveta Peclinovská z Chýnova

Miss kompost škol:

Kompost č. 41, Základní škola Duhovka

Miss kompost Facebook:

Kompost č. 47, Milan Prikner, Praha 2