Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
<<< Zpět na galerii Miss kompost 2018

26. Hana Kindelmannová, Sušice

 
 
 
 
 

Proč jste začali kompostovat?

Naše zahrada má okolo 1500 m2, takže materiálu ke kompostování je opravdu mnoho. Mé povoláním je aranžování květin, takže i tím produkuji bioodpad.Na pozemku mám asi tři typy kompostů , do soutěže přihlašuji ten největší a nejnovější. Věřím, že kompostování je cesta a není nad domácí hnojivý substrát.

Jaký má kompost jídelníček?

Snažím se dodržovat poměr 50 na 50 zelené a hnědé,takže klasicky tráva, drny,nastříhané větve, ovčí hnůj, ostříhané trvalky a bylinky, chvojí atd, ale nebojím se i padaných jablek a ořešákového listí. Pokud je vše dobře vrstveno, kompost funguje a v žádném případě nezapáchá jak se mnozí lidé domnívají.

V případě, že jste si kompostér sami vyráběli, popište postup jeho výroby.

Výroba tohoto kompostéru byla rodinnou akcí, betonové dílce byli zakoupeny a další konstrukce a vylepšení vymýšlel můj otec. V případě výroby tohoto kompostéru jsme upřednostňovali jeho trvanlivost. jeho základy tvoří betonové panely zapuštěné v zemi, a poté jsou na ně skládány dílce a další spojovací prvky. Přední část tvoří silná prkna natřená nezávadnou barvou v několika vrstvách.

Proč jste se rozhodli právě pro tento kompostér?

Původní betonové dílce mají dosedat na sebe, tím bychom nedocílili dobrého provzdušnění, proto jsou přizvednuty kousky plastových špalíků, a tak se nám vytvoří spáry, kterými může kompost dýchat.

Co děláte nebo se chystáte udělat s vyrobeným kompostem?

Zahrada není stále hotová, neustále něco buduji a osazuji, takže kompostu není nikdy dost. Mám i nově založené vyvýšené záhony a ty pojmou hmoty opravdu mnoho.

Jakékoli další sdělení:

Vedle kompostu mám umístěn sázecí stůl a houpací síť, takže v jeho blízkosti trávíme hodně času. Vůbec ho nepovažuji za něco, co musí být někde vzadu a co smrdí.:)

 

 

Vítězové Miss kompost 2018

Kompost roku 2017:

1. místo: Kompost č. 44
Ondřej Šohaj z Újezdu nad Lesy

2. místo: Kompost č. 49
komunita bio-kompostéru Bohnice

3. místo: Kompost č. 5
Iveta Peclinovská z Chýnova

Miss kompost škol:

Kompost č. 41, Základní škola Duhovka

Miss kompost Facebook:

Kompost č. 47, Milan Prikner, Praha 2