Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
<<< Zpět na galerii Miss kompost 2018

29. Martina Vaňková, Praha 2

 
 
 
 

Proč jste začali kompostovat?

Po vlastním kompostu jsem toužila už roky, ale kompost na sídlišti v Praze byl moc daleko a na žížaly jsem si netroufala. Pro moje moravské babičky byl vždycky kompost něco naprosto běžného, ale pro mě začal být něčím magickým. Přeměna bio zbytků na krásnou černou hlínu je pro mě doteď zázrak. Letos v létě jsme si koupili chatu u Sázavy a já se nemohla dočkat dne, kdy začnu krmit svůj vlastní kompost. Muž si ze mě dělal legraci, ale když mě musel zavézt na pilu pro prkna, pochopil, že nebude mít pokoj, dokud kompostér nebude stát na místě.
Kompostování bioodpadu je samozřejmost, když to alespoň trosku jde. Měli bychom se chovat zodpovědně a nevytvářet odpad, když jej můžeme zpracovat sami. Výživný výsledek kompostování je fajn, ale pro mě je nejdůležitější to, že co vzešlo z hlíny, se do ní zase vrátí.

Jaký má kompost jídelníček?

Zbytky ze zahrady, levaduli, která kompost provoní :), syrové zbytky z kuchyně, malinko trávy ze sekačky. Tak 30% mokrého na 70% suchého.

V případě, že jste si kompostér sami vyráběli, popište postup jeho výroby.

Výroba byla zážitek. Je to moje první vyrobená věc ze dřeva. Smontovali jsme ho s tátou podle návodu (jednoduchý kompostér) tady na stránkách ze dřeva koupeneho na místní pile. Má odklápěcí přední stěnu.

Proč jste se rozhodli právě pro tento kompostér?

Jednoduchý kompostér splňuje velikost 1 metru krychlového, vypadá v zahradě moc pěkně, dostatečně dýchá díky poměrně velkým mezerám mezi prkny. Je v něm dost místa na přehazování a přední stěna se dá celá odejmout. Je to funkční fešák.

Co děláte nebo se chystáte udělat s vyrobeným kompostem?

Naházím ho do záhonků. Zpátky pod levandule, aby z něj vyrostly ještě voňavější bylinky a pod vinnou révu. Takže ten kompost potom prakticky budeme zase čichat a jíst.

Jakékoli další sdělení:

Je to můj první kompost, tak mu moc fandím, aby se mu dobře dařilo. Dělám pro to, co se dá. Můžou k němu žížaly a je v příjemném polostínu.

 

28.12.2018 15:14

 

Vítězové Miss kompost 2018

Kompost roku 2017:

1. místo: Kompost č. 44
Ondřej Šohaj z Újezdu nad Lesy

2. místo: Kompost č. 49
komunita bio-kompostéru Bohnice

3. místo: Kompost č. 5
Iveta Peclinovská z Chýnova

Miss kompost škol:

Kompost č. 41, Základní škola Duhovka

Miss kompost Facebook:

Kompost č. 47, Milan Prikner, Praha 2