Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
<<< Zpět na galerii Miss kompost 2018

32. Lucie Poslušná, Praha 6 - Řepy

 
 
 

Proč jste začali kompostovat?

Začali jsme kompostovat, abychom zredukovali směsný odpad a také pro získání žížalího čaje - přírodního hnojiva.

Jaký má kompost jídelníček?

Slupky a odřezky z ovoce a zeleniny (kromě citrusů), kávová sedlina, čaj, zkrátka rostlinný odpad z kuchyně pětičlenné rodiny, zvadlé květiny, občas skořápky vajíček, prokládáme ruličkami toaletního papíru nebo papírovými platy od vajíček, jednou žížaly dostaly i ztvrdlé pečivo.

V případě, že jste si kompostér sami vyráběli, popište postup jeho výroby.

Nakoupili jsme plastové bedny s víky v Ikea, jednu mělčí na žížalí čaj a dvě hlubší. Víko manžel vždy sešrouboval s dnem jedné hlubší bedny, kolem zatmelil a do obojího navrtal díry o průměru cca 7 mm. Zbývají víko od mělčí bedny manžel také provrtal a zevnitř připevnil netkanou textilii, aby z vermikompostéru nevylétaly octomilky. Bedny jsou poskládané na sobě, mělčí vespod, víko s textilií nahoře. Na dno jedné bedny jsme dali roztrhané plato od vajíček, trochu odpadu a zakoupenou násadu žížal. Zpočátku bylo potřeba trochu žížaly zalít, než se začal tvořit žížalí čaj. Když je bedna plná, dáme na ni druhou, žížaly si tam postupně přelezou a pokračuje se v kompostování dál.

Proč jste se rozhodli právě pro tento kompostér?

Na klasický kompost nemáme místo, zvolili jsme tedy vermikompostér. To, že něco takového existuje, jsme náhodou zjistili na internetu a pak stačilo trochu googlení, abychom se dozvěděli, jak takový vermikompostér funguje a jak se dá vyrobit.

Co děláte nebo se chystáte udělat s vyrobeným kompostem?

Kompost přidáváme do zeminy našich vyvýšených záhonků, čajem ředěným vodou hnojíme všechny rostliny, co doma máme (a že jich není málo).

Jakékoli další sdělení:

Přes léto jsou žížaly v garáži, na zimu putují do předsíně, aby nezmrzly. První rok jsme hodně bojovali s octomilkami, kdykoliv jsme přidávali odpad do vermikompostéru. Octomilky pak byly všude, nejvíc v kuchyni. Teď už jsem se naučila vždycky bednu vynést na chvilku ven a dosypávat odpad tam. Když je večer ticho, je slyšet žížaly, jak si vesele chroupají.

 

28.12.2018 15:14

 

Vítězové Miss kompost 2018

Kompost roku 2017:

1. místo: Kompost č. 44
Ondřej Šohaj z Újezdu nad Lesy

2. místo: Kompost č. 49
komunita bio-kompostéru Bohnice

3. místo: Kompost č. 5
Iveta Peclinovská z Chýnova

Miss kompost škol:

Kompost č. 41, Základní škola Duhovka

Miss kompost Facebook:

Kompost č. 47, Milan Prikner, Praha 2