Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
<<< Zpět na galerii Miss kompost 2018

48. Leoš Mačák, Praha 4

 

Proč jste začali kompostovat?

Kompostovat jsme začali z jednoduchého důvodu. Chceme uzavřít koloběh přírody jako takové a kde jinde je pro to lepší prostor, nežli na chalupě? Těšíme se, až si vypěstujeme mrkve na půdě, která je vlastně také z mrkve (nejen).

Jaký má kompost jídelníček?

Kompost má nejraději, když ho krmíme sezónní potravou ze zahrady a jako zpestření si občas zakousne organické zbytky z kuchyně, které se vyprodukují při vaření.

V případě, že jste si kompostér sami vyráběli, popište postup jeho výroby.

Od samého začátku pro nás možnost, že bychom si kompost nevyráběli sami nepřicházela rozhodně v úvahu. Vzali jsme tedy krajinky, které jsou určené primárně k zátopu a použili je jako stavební materiál. Zhruba čtvrt roku před samotnou stavbou jsme vše promýšleli na našich pláncích. Nabízí se otázka, proč přemýšlet "jenom" nad kompostem. Ale i toto byl projekt jako každý jiný a my ho chtěli mít co nejlepší, obzvláště ve chvíli, kdy si sami uvědomujeme, že nejsme příliš zruční. Po dlouhém dumání jsme začali tedy vše řezat na cirkulárce a práce nám šla pěkně od ruky. Mluvíme zde v množném čísle, jelikož ve třech se to lépe táhne. O to vzácnější byla pomoc jednoho z kamarádů, který je původem z Číny a v České republice bydlí pouhý půl rok. Poprvé v ruce držel aku vrtačku, řezal maflem a celkově přemýšlel nad projektem tohoto typu.
Jako první jsme si postavili vnější zdi kompostu. Jako stojny nám posloužily náletové lísky, které rostou všude na chalupě. Potom jsme si udělali vnitřní příčky s dírami, aby kompost pěkně dýchal a nakonec vytahovací dvířka, která slouží k lepší manipulaci se samotným obsahem při přehazu z jedné kóje do druhé a následně třetí. V konečné fázi jsme vše zakryli víkem pro větší estetičnost a také naší praktičnost.

Proč jste se rozhodli právě pro tento kompostér?

Druh tohoto kompostéru nám přišel ideální díky snadno dosažitelnému stavebnímu materiálu a relativné snadnému překopávání z jedné části do druhé. Provzdušnění nám přijde také ideální. Velikost se zatím zdá být k vzhledem frekvenci krmení akorát.

Co děláte nebo se chystáte udělat s vyrobeným kompostem?

Vyrobený kompost by měl zpět sloužit přírodě a růstu nových potravin pro naší potřebu.

Jakékoli další sdělení:

I přes dlouhé přemýšlení a malování plánků jsme narazili na pár zádrhelů, které jsme naštěstí vyřešili. Doporučuji nepodceňovat žádný, ani takto malý projekt a nechat si záležet na každé části stavby, rozhodně se na to pak mnohem lépe dívá a člověk se rád projde přes zahradu s odpadem, aby si řekl: "joooo, to sme docela dali".

 

 

Vítězové Miss kompost 2018

Kompost roku 2017:

1. místo: Kompost č. 44
Ondřej Šohaj z Újezdu nad Lesy

2. místo: Kompost č. 49
komunita bio-kompostéru Bohnice

3. místo: Kompost č. 5
Iveta Peclinovská z Chýnova

Miss kompost škol:

Kompost č. 41, Základní škola Duhovka

Miss kompost Facebook:

Kompost č. 47, Milan Prikner, Praha 2