Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
<<< Zpět na galerii Miss kompost 2018

52. Radek Lüftner, Litoměřice

 
 
 
 
 

Proč jste začali kompostovat?

Rád sleduji procesy probíhající v přírodě. Mám malou zahradu a kompostování je přirozenou součástí koloběhu živin a „života“ zahrady. Dalším důvodem bylo mít vlastní zdroj žížal pro rybolov :-)

Jaký má kompost jídelníček?

Kompost si potrpí na pestrou stravu. Nechá se živit posečenou trávou, spadaným listím, zbytky ovoce a zeleniny, skořápkami od vajíček, nepotištěným kartonem, čajovými sáčky, drobnými větvičkami, pilinami atp. Pro urychlení procesu kompostování občas povrch kompostu posypu trochou zeminy.

V případě, že jste si kompostér sami vyráběli, popište postup jeho výroby.

Čtyři akátové kulatiny sesekané do špičky jsem zatloukl do země ve stejné vzdálenosti od sebe tak, aby vytvořily čtvercový půdorys. Slabší kulatiny (rovněž z akátu) jsem podélně rozřezal na poloviny a ze strany přivrtal na konstrukci. Zadní strana kompostéru je snížena tak, abych si usnadnil překopávání kompostu. Na čelní straně je umístěna ozdoba z větví borovice.

Proč jste se rozhodli právě pro tento kompostér?

Kompostér nepotřebuji nikam přemisťovat, proto jsem se rozhodl pro pevnou konstrukci. Akátové dřevo je trvanlivé a snadno k sehnání v nedalekém lese. Kvůli zachování přírodního rázu jsem dřevo nijak povrchově neupravoval, ani nehobloval.

Co děláte nebo se chystáte udělat s vyrobeným kompostem?

Kompost opět obohatí půdu na záhoncích pro pěstování zeleniny.

Jakékoli další sdělení:

Protože nebylo možné kompostér umístit do celodenního stínu, je potřeba kompost vlhčit, aby nevysychal. Pokud kompost občas zaliji vodou, pravidelně překopávám a udržuji jeho složení co nejpestřejší (co se týče druhu i hrubosti kompostovaného materiálu) při zachování vyváženého poměru dusíkatého a uhlíkatého materiálu, kompost se tvoří poměrně rychle.

 

28.12.2018 15:14

 

Vítězové Miss kompost 2018

Kompost roku 2017:

1. místo: Kompost č. 44
Ondřej Šohaj z Újezdu nad Lesy

2. místo: Kompost č. 49
komunita bio-kompostéru Bohnice

3. místo: Kompost č. 5
Iveta Peclinovská z Chýnova

Miss kompost škol:

Kompost č. 41, Základní škola Duhovka

Miss kompost Facebook:

Kompost č. 47, Milan Prikner, Praha 2