Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
<<< Zpět na galerii Miss kompost 2018

53. Veronika Niedobová, Milíkov

 
 
 
 
 

Proč jste začali kompostovat?

Začínáme s permakulturní zahradou a tak se kompost stal pro nás nepostradatelným pomocníkem. Je skvělé všechno zužitkovat a znovu proměnit v něco užitečného! Je to dokonalý proces!

Jaký má kompost jídelníček?

Náš kompost jí velmi zdravě ! Papá rostlinný odpad a zbytky z ovoce a zeleniny vypěstované na naší zahrádce. Někdy to prokládá trochou sena a popelem ze dřeva.

V případě, že jste si kompostér sami vyráběli, popište postup jeho výroby.

Nejprve vyrobíme dvě boční stěny. Stěnu tvoří desky přibité na koncích, z jedné strany k hranolu a z druhé strany k desce. Zadní stranu tvoří desky přibité k hranolům bočních stěn. Vepředu jsou spojeny boční stěny v dolní části deskou, pro zpevnění. Střecha sestává z desek přibitých napevno do poloviny bočních stěn. Druhá polovina je odklápěcí, panty spojená s částí, která je napevno. Přední strana je otevíratelná - dvoje dvířka, panty připevněná k bočním stěnám. Dvířka mají madla, pro pohodlné otvírání. Mezi přibitými deskami necháváme vždy mezeru cca 1cm – odvětrávací otvory. Kompostér je dlouhý 130cm, široký 110cm a vysoký 110cm.

Proč jste se rozhodli právě pro tento kompostér?

Máme rádi vše přírodní, takže jediný materiál, který přicházel v úvahu bylo dřevo! Tak jsme si kompostér sami navrhli a vyrobili. Kompostér je umístěn pod ořešákem, má střechu, kvůli padajícímu listí. Jiné místo jsme zvolit nemohli. Kompostér je do poloviny otevíratelný i shora, pro lepší přístup k občasnému promíchání a pohodlnému plnění svrchu. Kompostér je vyroben z levnějších desek 2.jakosti, dělali jsme z nich již vyvýšený záhon, vyhovovaly nám, tak jsme je koupili a použili znovu. S kompostérem jsme spokojeni a líbí se nám i designově! :)

Co děláte nebo se chystáte udělat s vyrobeným kompostem?

Nemáme moc úrodnou půdu, tak se těšíme, až ji obohatíme kompostem. Dáme ho do zeleninových záhonů a pak budeme sledovat, jak nám v super půdě semínka krásně klíčí, rostlina bude sílit a pak nám dá své zdravé plody.

Jakékoli další sdělení:

Chodíme často ke kompostu, jen tak, dívat se jak pracuje a máme radost ! Kompostování zdar !

 

28.12.2018 15:14

 

Vítězové Miss kompost 2018

Kompost roku 2017:

1. místo: Kompost č. 44
Ondřej Šohaj z Újezdu nad Lesy

2. místo: Kompost č. 49
komunita bio-kompostéru Bohnice

3. místo: Kompost č. 5
Iveta Peclinovská z Chýnova

Miss kompost škol:

Kompost č. 41, Základní škola Duhovka

Miss kompost Facebook:

Kompost č. 47, Milan Prikner, Praha 2