Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

11. Iva Adámková a Milan Bruchter, Dambořice

<<< Zpět na Miss kompost 2011

Pravdivý příběh o tom, jak jsem jednoho dne vznikl JÁ, Frankie - kompostér

Jmenuji se Frankenstein, ale moji stvořitelé mi říkají Frankie. A jaký je ten strašný příběh mého vzniku?

Letos na jaře moji stvořitelé koupili domek v jedné jihomoravské vesnici. Ten byl nějakou dobu neobývaný a podle toho vypadala i zahrada. Teda, místo zahrady bych použil spíše slovo kopřivo-bršlicová džungle. A teď pozor, zahrada sousedí se hřbitovem. Húúú, už se bojíte? Ale to není všechno, teď přichází na řadu moje stvoření.

Stvořitelé začali na zahradě pracovat a bylo potřeba někam dávat spousty a spousty biomasy. A tak jedné bouřlivé noci (popravdě to byly dvě slunečné odpoledne, ale efekt musí být) jsem byl stvořen. Slabší povahy ať raději přeskočí na další odstavec, budu totiž popisovat, z čeho všeho jsem vznikl. Použili staré police ze špížky, dřevěné držáky původní kuchyňské linky, desky ze starých beden od cukru a staré bednění, to vše bylo za pomocí magie a tajemných kouzelných nástrojů (přesněji tedy kladiva, pilky a hřebíků) spojeno dohromady a od té doby existuji já. Kompostér Frankenstein! Už jen svými rozměry naháním hrůzu. Vždyť měřím úctyhodných 2x1x1 metr.

Vydržel snad někdo číst až sem? To nejhorší teprve přijde. Jsem totiž vlastně siamské dvojče. Mám dvě tlamy a dva žaludky. Proč tomu tak je? Však uvidíte.

Sedím těsně u plotu zahrady ve stínu bříz a záda mi stíní keř černého bezu, koukám totiž přímo na hřbitov, tak prý abych se nebál. Ale já stejně vím, že je to kvůli tomu, abych nepohoršoval tetky chodící na hřbitov.

Od momentu svého stvoření už jenom žeru, žeru a vesele trávím. Můj jídelníček je následující: pokosená tráva ze zahrady. Stvořitelé říkali, že kdybych se stravoval jenom čerstvou trávou, tak by mně z toho bylo blbě, že to prý kompostérům nesvědčí, tak mně to prokládají suchou stravou – starou slámou a kukuřičným šustím, které zůstalo na půdě. Pak taky dostávám hodně spadaného ovoce (já nejraději švestky) a utlouct se můžu po zbytcích z kuchyně. To jsou dezertíčky: řezy z bramborových šlupek, sušenky z čajových pytlíku a další dobroty. V domě po původních majitelích také zbylo hodně starých zavařenin a kompotů. Tak ty jsem taky sežral. I když se mně pak smáli, že nejsem žádný kompostér ale kompotér. Mě to ale nerozhází. O tom že mi to dobře tráví, svědčí i příjemné teplo, které se mi rozlévá v žaludku. Zatím se plní jen jeden žaludek. Až bude plný přijde na řadu mé siamské dvojče a v tom prvním bude papání v klidu dozrávat.

A teď trošku citlivější téma. Budu povídat jak to mám, ehm, s vyprazdňováním. Co se smějete, to je přece lidské – tedy kompostérské. S tím rozdílem, že já se nevyprazdňuji denně, ale jen jednou za čas. A navíc to mám vyřešené elegantně. Přední stěna mých obou dvou žaludků je z desek, které se dají jednoduše oddělat a hotový kompost vyhrnout. I lidské sundávání gaťat je mnohem pracnější, ne?

Tak to bylo vše o mně. Kompostování zdar! Váš kompostér Frankenstein

 

Vítězné komposty 2011:

1. proutěný kompostér
   manželů Koukolových (č. 2)

2. žížalí kompostér
   pana Spída (č. 4)

3. série kompostů
   paní Strumínské (č. 3)

Zvláštní cena
„za rozvoj komunitního kompostování“
E. Tylová, místostarostka Prahy 12 (č. 6)

 
 

Soutěž Miss Kompost je pořádána v rámci projektu Středočeská síť ekoporaden, který je realizován s finanční podporou Státního fondu životního prostředí ČR a Ministerstva životního prostředí.  

Ceny věnovaly firmy Coutrylife, Bosch, Elkoplast CZ a HBABio.

Mediálními partnery akce byli časopis Zahrádkář, časopis Fajn život, Dům&Zahrada.cz a Bio.cz.

 
Domů Zapojte se Soutěž Miss Kompost Ročníky 2010 - 2014 Miss Kompost 2011 11. Iva Adámková a Milan Bruchter, Dambořice