Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
Kategorie: Kompostuj.cz - Bioodpad a kompostování  |  Soutěž Miss kompost  |  Projekt Kompostuj.cz

11.01.2016  |  

Benefiční festival kompostování a pěstování - Slavnostní vyhlášení Miss kompost 2015

 

Ekodomov ve spolupráci s partnery Vás při příležitosti vyhlášení 

vítězů 10. ročníku soutěže Miss Kompost 2015 srdečně zve na

Benefiční festival kompostování a pěstování

Výtěžek z akce bude použit na vzdělávací aktivity Ekodomova a podporu projektu Kompostuj.cz.

Kdy: V sobotu 30. ledna 2016 od 15:00

Kde: Radlická – kulturní sportovna, Za ženskými domovy 125/5, Praha 5 (mapy.cz)

Těšit se můžete na aktivity Ekodomova pro děti i dospělé a bohatý kulturní program.

Pro děti budou připravené hry a pokusy. Pomocí mikroskopu prozkoumají žížalí kompost, vyrobí si svou žížalu Žofku, ověří přítomnost vitaminů v jídle a mnoho dalšího. Připravené pro ně je i divadlo Vivat Kompostela a koncert skupiny Pískomil se vrací.

Dospělé potěší možnost poradit se o kompostování ve městě, ať v domácnostech či v zaměstnání s možností zakoupit si přímo na místě základní pomůcky pro sběr biomateriálu a kompostování, koncert tria MINEA či promítání dokumentů o významu půdy a našem vztahu k ní.

Vrcholem večera bude představení soutěžních kompostů a vyhlášení vítězů Miss Kompost 2015.

Pozvánka ke stažení (ve formátu PDF, velikost 514kB)

Pozvánku na akci najdete i na Facebooku.

Vstupné: dobrovolné

Doprava: metro: Anděl/tram: Na Knížecí

Parkování: Parkoviště Nádraží Smíchov – 30 Kč / hod nebo Parkoviště OC Nový Smíchov – 5 hodin zdarma o víkendu

Soutěž Miss Kompost probíhá pod záštitou ministra životního prostředí Mgr. Richarda Brabce a radní HMP RNDr. Jany Plamínkové

Program:

15:00 - 15:50 Divadelní představení Vivat kompostela o Jablíčku Rubínovi a jeho cestě, jak se nakonec dostal tam, odkud přišel. Vivat kompostela je divadelní představení, kde se dětští diváci stávají zároveň herci a pomáhají vytvářet děj příběhu.

15:50 - 17:00 workshopy, dílny, pokusy a aktivity, které prezentují činnosti Ekodomova a partnerů.

a) Aktivity EVVO (environmentální vzdělávání výchova a osvěta) jedná se o aktivity, které Ekodomov realizuje v rámci ekologických vzdělávacích programů ve školách a v rámci osvětových akcí na podporu kompostování.

Objevování života v kompostu - Exkurze žížalím kompostem pomocí mikroskopu a televize objevíte jak žije a jak se množí žížaly a že v kompostu rozhodně nejsou samy.

Výroba žížalky Žofky - Odnesete si domů svojí žížalku, které dáte výraz podle vlastního vkusu a uvážení a když se vám pak někam zavrtá a vy jí nebudete moci nalézt snadno si na základě našeho návodu vyrobíte novou.

Dokážete najít kompost? - Odhalíme Vám jak vypadají jednotlivé půdní vrstvy aniž by jste museli kopat půdní sondu nebo zatloukat sondýrku a vyzkoušíte si jak snadno pohmatu poznáte kompost bohatý na humus, který je důležitou složkou vrchní vrstvy půdy.

b) Aktivity MPP (Malý průzkumník přírody) MPP je dětský kroužek, který realizujeme v družinách základních škol s podtitulem "po škole za školou". S dětmi chodíme do okolí školy, kde objevujeme živou i neživou přírodu napilno máme i když nás počasí donutí zůstat ve škole.

Víte jak poznáte vitamíny v potravě? - jednoduchý pokus kde si můžeme ověřit přítomnost vitamínu v jednotlivých druzích potravin.

Víte co je kyselina? - jsou kyseliny, které považujeme za nebezpečné, ale některé jíme a dokonce jsou velmi oblíbené dokážete je poznat? My ano a ukážeme Vám jak na to.

c) Aktivity DKŠ (Dětský klub Šárynka) DKŠ je první lesní školkou v ČR, která ukázala jak realizovat plnohodnotné předškolní vzdělávání s dětmi v přírodě s minimálním zázemím v mongolské jurtě.

Hrajeme si s přírodou - v lesní školce děti většinu času tráví venku a ke hře využívají přírodní materiály, které objevují na svých toulkách při výletech nebo na zahradě

d) Aktivity pro školy, domácnosti a komunity

Vypěstuj a sněz pro každého - jak si vytvořit jednoduchý zvýšený záhon - čtverečkovou zahrádku, který můžete mít před domem nebo na balkoně či terase. Zasadíte si u nás bylinky či vysejete zeleninu, sklízet už budete sami.

17:00 - 17:15 Představení vítězů regionálních MISS KOMPOST 2015

17:15 - 18:05 Vystoupení skupiny Pískomil se vrací

Kapela Pískomil se vrací patří k jedné z mála profesionálních kapel, která se věnuje výhradně moderní dětské tvorbě. Koncert s původním repertoárem se nese v duchu energického holk´n´kluk´n´rollu, což je nový hudební styl pro rodiče, mladé, malé i nejmenší.

Tato velmi současná a progresívní muzika prezentovaná ostřílenými a zkušenými hudebníky si za krátkou dobu existence získala řadu fanoušků. Jejich písničky hraje například Český rozhlas a klipy můžete vidět v České televizi.
Na sezónu 2016 Pískomil připravil speciální program, který se vymyká běžným koncertům pro děti, a můžete si být jisti, že jeho show bude nezapomenutelným zážitkem. Vtipné a originální texty, našlápnuté písničky, barevné kostýmy a skvělá práce s dětským publikem … to vše je Pískomil.

18:05 - 18:15 Vyhlášení třetího místa MISS KOMPOST 2015 představení kompostu a vítězné osoby.

18:15 - 18:30 Vystoupení vokální skupiny Cantio

Více o skupině najdete na http://cantio.unas.cz/fotky.htm.

18:30 - 18:45 Vyhlášení druhého místa MISS KOMPOST a představení kompostu a vítězné osoby

18:45 - 19:05 Vystoupení hudebního Tria MINEA

Minea - putování krajinou hudby. Akustické trio ve složení: Vesna Cáceres - akordeon, zpěv, Jana Mravcová - housle, zpěv,  Mirek Holan -  kytara zahraje lidové písně z různých koutů evropy a též něco z vlastní tvorby.  Více na:  http://minea-cz.webnode.cz, http://www.vesnacaceres.com

19:05 - 19:15 Vyhlášení prvního místa MISS KOMPOST, představení kompostu a vítězné osoby

19:15 - 19:35 Vystoupení hudebního Tria MINEA 

19:35 - 20:00 Vyhlášení kompostu festivalu Miss kompost na základě hlasování + TOMBOLA