Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
Kategorie: Tiskové zprávy  |  Soutěž Miss kompost

19.07.2012  |  Autor: Tomáš Hodek

Hledá se Miss kompost 2012

Otočný kompostér Pavla Šikoly z Nenačovic

Otočný kompostér Pavla Šikoly z Nenačovic

V letošním roce se mohou již po sedmé zapojit občané z celé ČR, ale i firmy školy a instituce do celonárodní výměny zkušeností jak si snadno a svépomocí poradit s bioodpadem. Stačí začít třídit bioodpad a kompostovat a přihlásit se do soutěže kompostů MISS kompost na www.misskompost.cz.
 

Domácí zpracování bioodpadu je moderní a ekonomické řešení, které šetří naší peněženku i veřejný rozpočet obce. Kompostovat dnes může opravdu každý, ať bydlí v bytovém domě nebo v rodinném domku se zahradou. Třídění bioodpadů se dnes začíná prosazovat i ve firmách. Dobrý příklad přidává majitel kompostéru s titulem MISS kompost 2010 Tomáš Goesl:  „Vyrobil jsem ze starého plastového soudku nádobu na bioodpad, kterou jsem donesl ke kolegovi na pracoviště, kde se vypije spousta čajů a kávy. Způsobil jsem tím hotové pozdvižení a úsměvy na tváři. Zakrátko si zvykli a dnes má náš kompostér Adam každý týden tak dobrý kilogram materiálu na zkompostování.“

Pro kompostování v bytech je ideální kompostování pomocí žížal. „Vermikompostování není nijak okázalé, ale může vést k vnitřní trpělivosti a respektu všeho, co je kolem nás“, říká účastnice MISS kompost 2009, písničkářka, zpěvačka, akordeonistka a skladatelka Vesna Vaško Cáceres a dodává: „Náš vermikompostér se stal součástí každodenního života pro celou rodinu. Žížaly potřebují lásku a trpělivou péči jako každý domácí mazlíček, ale nejsou nijak náročné. Přeměnu odpadu na hodnotnou půdu považuji přímo za zázrak.

Kompostování očarovalo i Vladimíra Kokoliu, výtvarníka a pedagoga, který před získáním titulu MISS kompost 2007 uvedl: „Jsem posedlý kompostováním, tak ani nevím, který ze svých miláčků mám vybrat, obcházím totiž kompostů pět, přičemž nepočítám kompostér, který jsem nechal nainstalovat ve škole.“

„Že je kompostování „in“ naznačuje rovněž rozšíření soutěže MISS kompost na Slovensko, kde byl letos vyhlášen již druhý ročník“, říká Tomáš Hodek, předseda sdružení Ekodomov, které je pořádající organizací soutěže MISS kompost v ČR.

Přihlásit se může každý, kdo kompostuje pro svoji vlastní potřebu, bez ohledu na druh a způsob kompostování. Z došlých přihlášek budou vybráni finalisté, kteří budou osloveni emailem a budou pozváni na finále MISS kompost, kde nejlepší kompost pravidelně vybírají osobnosti kulturního a společenského života, společně s odborníky na bioodpady a kompostování.

O co se soutěží?
Tradičně se bude jednat o pomůcky a „vychytávky“ na podporu třídění bioodpadů a kompostování, dále připravujeme další zajímavé ceny od sponzorů soutěže.

Přihlásit se můžete do 15. 9. 2012, podrobnosti naleznete na www.misskompost.cz.

V Praze dne 19. 7. 2012

Tomáš Hodek, tel: 733 511 005
tomas.hodek(at)ekodomov.cz 

Komunitní kompostér Mateřského centra Knoflík v Praze

Komunitní kompostér Mateřské centrum Knoflík v Praze

Proutěný kompostér Ivany Novotné z Litomyšle

Proutěný kompostér Ivany Novotné z Litomyšle

Vermikompostér Vesny Vaško Caceres

Vermikompostér Vesny Caceres

Vermikompost pro bytové rostliny Vesny Vaško Caceres

Vermikompost pro bytové rostliny Vesny Caceres