Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
Kategorie: Ekovýchova  |  Zdraví ze zahrady

28.01.2011  |  

„Co jsme si uvařili, to jsme si i snědli,“ říkají žáci pražských škol

Žáci ZŠ Nám. Jiřího z Lobkovic při výtvarné dílně

A myslí to doslova. Díky občanskému sdružení Ekodomov a Nadačnímu fondu Albert si totiž žáci tří pražských škol mohli připravit chutnou a zdravou hostinu z ovoce a zeleniny.
 

„Pokud si někdo myslí, že přesvědčit děti, aby se zakously do jablka nebo snědly mrkev je v  dnešní době bonbonů a sladkých limonád téměř nemožné, mýlí se. Pokud si děti svou zdravou svačinku připraví samy, rády si ji také sní,“ říká Lucie Sádlová z občanského sdružení Ekodomov. A dodává: „V rámci projektu Zdraví ze zahrady jsme dětem tří pražských škol umožnili, aby si nakoupily ovoce a zeleninu a připravily si z nich tradiční i méně obvyklé recepty. Děti v obchodě s nadšením  vybíraly potřebné suroviny a holky i kluci s radostí pekli štrúdl, strouhali mrkev a připravovali i exotický jablečný kuskus.“

Zdravá hostina ale byla jen třešničkou na dortu celého projektu. Děti se během projektu zúčasnily několika aktivit. V rámci výukového programu zjišťovaly, jak různě mohou jablka chutnat i vypadat,  jak a kde se pěstují i jaké zdraví prospěšné látky v sobě obsahují. Po virtuální návštěvě obchodu, sadu i výživové poradny si nakonec zvolily své „královské jablko“. V následujících aktivitách děti cestu jablka ztvárnily výtvarně a  připravily tak výzdobu pro informační akci ve škole. Na ní nechyběla ochutnávka ovocných a zeleninových pokrmů, letáky ani malý dotazníkový průzkum zákaznických preferencí.

„Velmi se mi líbily části projektu, kde se děti aktivně zapojovaly – například hra na konci výukového programu, výroba pokrmů, hostina a výtvarná dílna. Projekt byl velmi pestrý, děti se nenudily,“ říká Mgr. Střeštíková, pedagožka ZŠ Nám. Jiřího z Lobkovic. Cílem projektu bylo utvářet pozitivní vztah dětí ke konzumaci ovoce a zeleniny.„Příslibem splnění tohoto cíle byly prázdné mísy a talíře, které zůstaly po skončení projektu. Všechno, co děti uvařily, to si také snědly,“ říká Lucie Sádlová.
Projekt Zdraví ze zahrady byl finančně podpořen Nadačním fondem Albert v rámci prvního kola grantového programu Pro zdraví - Zdravá pětka.

Kdo je Ekodomov?
Občanské sdružení Ekodomov se v současné době zaměřuje především na realizaci environmentální výchovy v oblasti separace bioodpadů a domácí ekologie v jednotlivých regionech České republiky. Realizuje výukové programy ve školách, pořádá semináře pro učitele, osvětové akce pro veřejnost a vzdělává pracovníky samospráv měst a obcí. V rámci své činnosti vydává osvětové materiály, na webových stránkách www.ekodomov.cz pravidelně zveřejňuje tiskové zprávy a informace z oblasti minimalizace odpadů. Více informací naleznete na adrese www.ekodomov.cz.

Kontakt:
Mgr. Lucie Sádlová,
tel.: 739 592 870 ,
e-mail: lucie.sadlova@ekodomov.cz

Žáci ZŠ U Santošky při nákupu ovoce a zeleniny pro svou hostinu zjišťovali, podle čeho si vybírají ovoce a zeleninu ostatní zákazníci.

Žáci ZŠ Nám. Jiřího z Lobkovic připravili v rámci informační akce ochutnávku jablek pro své spolužáky a pedagogy.

Žáci ZŠ Nám. Jiřího z Lobkovic si připravili zdravou hostinu.

 
Související soubory (dokumenty, fotografie):
tz_z5_28012011_ekodomov.doc71 K