Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
Kategorie: Ekovýchova

12.04.2011  |  

Ekodomov pořádá soutěž pro školy - KOMU SE NELENÍ, TOMU SE POMLÁZKA ZELENÍ aneb POMLÁZKA JE TAKÉ BIOODPAD !

SOUTĚŽ PRO ŠKOLY - KOMU SE NELENÍ, TOMU SE POMLÁZKA ZELENÍ aneb POMLÁZKA JE TAKÉ BIOODPAD !

Proč se zapojit do soutěže? Tradičně se vrbové proutky sázely u vody, aby z nich vyrostl další strom. Naši předci dobře věděli, že je dobré přírodě vrátit, co si od ní bereme. Domluvte se se svojí třídou, že pomlázky po Velikonocích nevyhodíte do popelnice, ale přinesete do školy k dalšímu využití. Můžete je zkompostovat, zasadit nebo z nich něco hezkého a užitečného vyrobit. Inspiraci najdete i na našich internetových stránkách.
 

Do soutěže se můžou zapojit celé třídy v kategoriích MŠ, 1.stupeň a 2. stupeň ZŠ na území Hlavního města Prahy a Středočeského kraje.

  

Soutěží se ve dvou disciplínách:

A. Pomlázka jako surovina
Tato disciplína je určena především pro školy s vlastním zahradním kompostérem. Vítězem se stane třída, která největší množství pomlázek vhodným způsobem využije, např. ve formě štěpky jako mulč nebo materiál do kompostu či zásyp cestiček.

B. Výroba z pomlázky
V této disciplíně mohou třídy vyrobit z přinesených pomlázek předměty, které budou dále sloužit. Vítězem se stane nápadité a účelné využití pomlázek, např. pro upletení košíčků, ohraničení záhonů nebo tunelu pro podlézání.

Výherci se mohou těšit na

  1. Výukový program z nabídky Ekodomova zdarma; koš na biodpad nebo tři kelímkové lupy určené k pozorování hmyzu
  2. Koš na biodpad nebo tři kelímkové lupy určené k pozorování hmyzu
  3. Kelímkovou lupu a příručku „Biodpad není odpad“

! Každá zapojená třída získá plakátKde je kompost, tam to žije“ a slevu 10 Kč na žáka na výukový program z nabídky dle vlastního výběru.

Průběh a vyhodnocení soutěže

Své výtvory vyfoťte, okomentujte a pošlete emailem nebo poštou na adresu Ekodomova pod heslem „Pomlázka“ do pátku 6. května 2011.

Výsledky soutěže budou uveřejněny do 15. května 2011 na našich internetových stránkách.

Více info na: www.ekodomov.cz/ekovychova


Co je štěpka 

Pomlázku lze kompostovat pouze tehdy, když rozrušíme strukturu vrbové větvičky. Nejvhodnějším způsobem jak pomlázku zapracovat do kompostu je, jí rozštěpkovat. Štěpkovače - neboli zahradní drtiče větví je mnoho typů. Z vlastní zkušenosti doporučujeme tiché zahradní drtiče od firmy Bosch. Dřevní štepka je velice důležitý materiál, který v kompostu napomáhá hned dvojím způsobem. Prvním vlastností štěpky je její struktura - drobné kousky větviček dodávají kompostovanému materiálu lepší strukturu a tím se zvyšuje póréznost kompostované hmoty. Štěpka tedy napomáhá lepšímu přístupu vzduchu a vody do kompostu.
Druhou velice důležitou vlastností dřevní štěpky (v našem případě štepky z pomlázek), je její chemické složení. Obecně se dřevní štěpka, hobliny, piliny či suché listí považuje za tzv. uhlíkatou složku  a všechny zelené a šťavnaté bioodpady za dusíkatou složku. Pro zajištění správných rozkladných procesů v kompostu je doporučován optimální poměr uhlíku a dusíku 30 : 1. Proto je dřevní štěpka pro kompost velice důležitou složkou, na kterou se často zapomíná. Nebuďte tedy lhostejní a zkompostujte velikonoční pomlázky, které by jinak skončili na skládce.

Se stěpkováním vám rádi pomůžeme.

Štěpkovač Bosch Štěpkovač Bosch Drcení - štěpkování Drcení - štěpkování

 

 

 
Související soubory (dokumenty, fotografie):
komu_se_neleni_tomu_se_zeleni.doc508 K
komu_se_neleni_tomu_se_zeleni.pdf220 K