Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
Kategorie: Kompostuj.cz - Bioodpad a kompostování

09.04.2019  |  Autor: Hana Doležalová

Pomalý víkend, který rychle utekl

V pátek a v sobotu jste nás mohli potkat na festivalu pomalé módy Slou Days v Hauch Gallery v Karlíně a v neděli jsme nemohli chybět na pirátské akci Nejlepší je odpad, který nevznikne.
 

My v Ekodomově máme za sebou rušný víkend, a to i přesto, že jsme ho částečně strávili na Slou Days. Na festival „pomalého“ oblečení, kosmetiky, šperků a doplňků jsme byli původně pozvaní hlavně proto, abychom se postarali o správné roztřídění a následné zkompostování části odpadu. Zároveň jsme ale neodolali, a rozhodli jsme se ve venkovním stánku prezentovat městské kompostování, které právě tady svojí filozofií rezonuje. Když se nad tím zamyslíte, zjistíte, že jsme v Ekodomově na dlouhodobé pomalé činnosti experti. Zabýváme se totiž výchovou, která se, jak známo, uspěchat nedá, a kompostováním, které můžete urychlit, ale jenom trochu a s vidlemi v ruce. Kompostování vlastně patří k nejvíc slow činnostem, jaké si umíte představit. Navršíte materiál, přivoláte žížaly a čekáte…

Kromě toho, že jsme za účinné podpory uvědomělých návštěvníků dokázali na akci udržet udržitelný pořádek (a protože bylo 6. dubna, je to náš příspěvek k výzvě Ukliďme Česko), prezentovali jsme návštěvníkům způsoby, jakými mohou kompostovat ve městě. Zájem byl jak o názornou ukázku vermikompostování v designovém vermikompostéru Urbalive, tak o informace o možnostech komunitního kompostování.

Na všechny otázky odpovídal náš kompostovací expert Marek Nerpas, kterého jste mohli už den poté potkat na pirátské akci Nejlepší je odpad, který nevznikne!, kde přednášel na téma Kompostování a voda v krajině, prezentoval kampaň Ekodomova www.vodaprokazdeho.cz a vedl praktický workshop a poradnu týkající se vermikompostování.