Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
Kategorie: Ekovýchova  |  Malý průzkumník přírody

31.07.2015  |  

Školení lektorů povedou esa zážitkové pedagogiky

Foto: ROPID

Foto: ROPID

Říká se, že děti jsou přirozeně zvídavé. To ale neznamená, že se automaticky nadchnou pro vše, co jim lektor říká, že si hned budou horlivě zapisovat poznámky k výkladu, ani že si budou zítra pamatovat teorii o výživě rostlin, kterou jsme jim dnes s velkým úsilím popsali. Probouzení zvídavosti dětí je spíš o emocích, prožitcích, vlastní akci a spolupráci, než o pouhém shromažďování informací.
 

Jak tohle všechno do svých lekcí dostat, jak se při tom nepřizabít a ještě zvládnout odlišnosti a speciální nároky dětí, nás naučí ti nejlepší z nejlepších v oblasti učení zážitkem, partnerského přístupu, badatelství, první pomoci i speciální pedagogiky. A naučí nás to jak jinak, než pomocí zážitku.

Jak u dětí vzbudit zájem o společné i samostatné bádání? Proč dobře funguje partnerský přístup a jak jej ve vašem kroužku vytvořit? To nám prozradí Justina Danišová, zkušená lektorka pro malé i velké. Lektoruje environmentální výchovu ve Sdružení Tereza a podílí se na tvorbě projektu Badatelé.cz. Učitelům a lektorům pomáhá osvojit si respekt a podporu sebehodnocení dětí, které je může skutečně motivovat.

Lektoři Prázdninové školy Lipnice jsou přeborníky na zážitky, které účastníky jejich kurzů přimějí jít do sebe. Jejich škola, už dávno víc než jen prázdninová, je pojmem ve světě prožitkové pedagogiky, již využívají nejen na dobrodružných táborech v přírodě a kurzech pro rozvoj ducha. Na školení nám pomohou na vlastní kůži zjistit, jak vytvořit a vést lekci, aby děti opravdu nadchla.

Prošli jste už někdy školením o první pomoci, ale stejně máte pocit, že bude-li potřeba poskytnout skutečnou pomoc, v situaci plné stresu a emocí nebudete vědět, co dělat? Po kurzu ZDrSEM už nebudete nikdy pochybovat, jak první pomoc poskytnout, vryje se vám pevně do paměti. ZDrSEM se totiž specializuje na simulaci situací a silné zážitky.

Markéta Kutková je odbornicí na speciální pedagogiku. Od ní se na školení dozvíme, jak se postavit k hyperaktivitě či autismu některých malých průzkumníků a jak těmto dětem pomoci se začleňováním do kolektivu.

V neposlední řadě se můžete těšit na lektory z Ekodomova. Vědoucí a vedoucí lektorky ekologických vzdělávacích programů a kroužku Malý průzkumník přírody Eva Mašková s Alenou Rulfovou představí některé pokusy, hry a nápady, které jsou náplní kroužku. Karel Fišer zase prozradí finty, díky nimž budou při naší zapálené práci v kroužku všichni v bezpečí.

A dobrá zpráva na závěr: na tomto školení s výbornými lektory a bohatým programem máme stále několik volných míst. Přečtěte si o něm více nebo se rovnou přihlaste.

Kontaktní osoba:
Koordinátorka kroužků Malý průzkumník přírody
Ing. Eva Mašková
eva.maskova(at)ekodomov.cz
Tel.: 739 301 708

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz