Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
Kategorie: Kompostuj.cz - Bioodpad a kompostování  |  Ekovýchova  |  Zahrada Šárynka  |  Malý průzkumník přírody

27.03.2018  |  Autor: Hana Doležalová

Tři dny na změnu

I letos se Ekodomov prezentoval na festivalu Evolution, který se konal na Výstavišti Praha od 23. do 25. března.

Co všechno člověk stihne za tři dny? Náš tým během letošního festivalu zodpověděl spoustu otázek, vyřešil řadu problémů a inspiroval hodně lidí k tomu, aby začali dělat věci jinak.
 

„Kde je kompost, tam to žije“, konstatuje kolegyně Kateřina a chystá se mi začít vyjmenovávat všechny ty neviditelné hlístice, chvostoskoky, roztoče a kdovíco ještě. „Máš pravdu“, odpovídám bezmyšlenkovitě a sleduju cvrkot kolem našeho stánku. Jeho středem je totiž plně funkční, žížalami obydlený kompost.

Zjistili jsme, pro koho pracujeme

Potěšilo nás, že jsme se mohli naživo potkat s našimi zákazníky. Baví nás, že okruh témat, kterým se věnujeme, generuje širokou a pestrou skupinu lidí. A náš typický klient? Věk: 2 – 85 let, profese: maminka na mateřské dovolené, podnikatel, zaměstnanec korporátní firmy, senior na odpočinku, poznávací znamení: nadšenec, kterému není jedno, co a kam vyhazuje, zvláštnost: miluje žížaly…

Pomohli jsme vám začít

Podle toho, na co jsme vám odpovídali a co jste kupovali, víme pozitivně, že nejméně dvě rodiny začaly o tomto víkendu vermikompostovat. Dalších dvacet o tom reálně uvažuje, jen ještě potřebuje dořešit dílčí problémy. Pět rodin se rozhodlo, že kromě zahradního odpadu začne kompostovat i organické zbytky z kuchyně a koupilo si na to od nás speciální koš. Více než dvacet domácností nadchla ochutnávka klíčků z drobnozrnné čočky a pískavice a pustily se do domácího nakličování. Za tím účelem si nakoupily nakličovadla a spoustu semínek. Řada z vás si letos zřejmě předsevzala, že se naučí rozeznávat naše ptáky, mechy, pupeny a trávy, soudíme tak podle zájmu o naše atlasy a poznávací příručky. Další poličky v naší knihovničce se vyprázdnily hlavně díky zájmu začínajících zahradníků a bylinkářů. Komu nestačily peníze nebo se nestihl rozhodnout, může navštívit náš internetový obchod www.ekonakup.cz.

Sdílení

To nejcennější, co v Ekodomově máme, jsou zkušenosti získané během čtrnácti let existence. Právě o ně jsme se s vámi mohli podělit a podpořit vás ve vašich záměrech. Hledali jsme spolu s vámi ten pravý způsob kompostování. Vysvětlili jsme vám, jak dlouho to trvá, než se žížaly zabydlí ve vermikompostéru a začnou produkovat humus. Poradili jsme vám, jak se o ně starat, jak je chránit před horkem a mrazem, a co rády najdou na jídelníčku. Spíše výjimečně se vyskytly obavy z úniku žížal a jejich přemnožení, které jsme pomocí odborných argumentů snadno rozptýlili. U dětí si i letos život v kompostu získal zaslouženou pozornost: Zkoumání pracovního nasazení žížal patřilo už tradičně k velkým atrakcím. Zhruba deset žížal jsme věnovali jednomu z našich nejmenších příznivců navštěvujícímu přírodovědný kroužek pro vědecké účely. Žížalka odchycená do pozorovacího kukátka dokonce dokázala zlepšit náladu jednomu z nejmladších účastníků festivalu a utišit jeho pláč.