Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
Kategorie: Kompostuj.cz - Bioodpad a kompostování  |  Ekovýchova

04.11.2014  |  Autor: Jana Kneřová, ředitelka ZŠ Plavy

Základní škola Plavy: Kompostování se daří

Půda je neodmyslitelným zdrojem života. Je jedinečnou součástí našeho života, proto o ni chceme pečovat a vést k tomu naše žáky. Jednou z možností je vracení organických zbytků prostřednictvím kompostování.
 

V červnu jsme proto zakoupili kompostér, který si hned získal pro svůj tvar a způsob práce s ním jméno Matýsek. Proběhlo první zkoušení a zkoumání "jak to funguje". Pěkně jsme ho podle doporučení naplnili, p. školník ještě něco přihodil o prázdninách, dodržel poměr 1:3 a představte si, vyšlo to. V září jsme si všichni mohli prohlédnout krásný kompost. Vy se na něj můžete podívat v naší fotogalerii, kde jsou zároveň informační plakáty žáků 4. a 5. roč. Popisují návodné použití kompostéru a také to, jak vůbec s kompostováním začít.

S plakáty seznámili také své rodiče během akce Oslava nového šk. roku a nakonec je vyvěsili pro ostatní spolužáky z nižších ročníků ve škole.

A jak kompostování pokračuje? Jedním zdrojem je odpad ze školní kuchyně.  Pak máme ve škole speciální kbelíček, který plníme během dne těmi správnými zbytky a služba z odpolední družinky je odnáší do kompostéru. Po každém vložení následuje také řádné zatočení. Tím se kompost promíchá a to mu nadmíru prospívá. O zrání kompostu má ovšem nejlepší přehled náš pan školník.

Pokud budete chtít vědět o kompostování více, zeptejte se dětí. :-)