Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Doslechl jsem se, že je možné mít malý "žížalový" kompost přímo v bytě...

Jaké jsou, prosím, možnosti žížalového kompostování a jak takový kompost založit? Kde lze získat vhodné žížaly a jak se o žížalový kompost pečuje?

Odpověď:
Kompostování pomocí žížal je jednou z možností jak využívat bioodpady v bytě. K tomuto způsobu kompostování se hodí jen některé druhy žížal. U nás to je žížala hnojní (Eisenia foetida) nebo Eisenia andrei. Oba tyto druhy se přirozeně vyskytují v klasickém čerstvě založeném kompostu, kde se podobně jako při vermikompostování podílejí na rozkladu organických látek. Existujíi speciálně vyšlechtění hybridy žížal pro vermikompostování, u nás známé především pod názvem "kalifornské hybridy".
Žížaly k vermikompostování lze snadno objednat přes internet (viz kontakty na dodavatele žížal). Žížaly jsou relativně náročné na vlhkost a na dostatek vzduchu v prostředí, ve kterém žijí. Vermikompostovat lze v nádobě nebo v nádobách nad sebou. Nádoby z neprůhledného plastu nebo ze dřeva si lze zakoupit nebo vlastnoručně vyrobit. Důležité je zachovat optimální poměr stran 1:2:3. Nádobu je vhodné rovněž opatřit otvory ve stěnách nebo ve dnu pro odvod přebytečné vlhkosti a přirozeného provzdušňování. Pokud jsou otvory ve dně nádoby, je vhodné pod ni umístit tác na zachycení přebytečné vody, tzv. "žížalového čaje", který lze použít jako kapalné hnojivo ke květinám. Nádobu je vhodné také opratřit víkem, aby nedocházelo k vysoušení. Plocha nádoby se odvíjí od množství kompostovatelného bioodpadu. Na 1 kg bioodpadu týdně je třeba zhruba 0.2 m2. Místo v bytě lze ušetřit naskládáním nádob na vermikompostování nad sebe. Vermikompostéry dostupné na trhu jsou pak řešeny tak, že žížalám umožňují pohyb mezi patry, zpravidla také umožňují intenzivnější kompostování a lepší regulaci vlhkosti. V současné době je takový vermikompostér možné zakoupit i v ČR. V případě zájmu rádi poskytneme bližší informace. Žížaly ve vermikompostéru žijí v tzv. podestýlce, kterou může tvořit hlína, staré listí nebo natrhaný vlhký novinový papír. Do podestýlky se dávají také kousky bioodpadů. Pokud jsou moc velké, je vhodné je nakrájet na kousky menší než cca 5 cm. Žížaly mají rády zbytky ovoce a zeleniny, staré listí, trávu, čajové sáčky, kávové filtry, těsto, chleba, skořápky od vajíček... Pochutnají si na kávové sedlině nebo vlhké lepence. Nedoporučuje se jim dávat mléčné výrobky, zbytky masa a tuků. U žížalového kompostu je nutné sledovat vlhkost. Zásady zjišťovaní vlhkosti jsou stejné jako u klasického kompostování na zahradě (viz "Sledování kompostu"). Je také důležité žížaly nepřekrmovat. Doporučuje se dávat 0.5 kg žížal na zhruba 0.25 kg odpadů na den.

16.11.2005 01:27