Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Prosím poraďte, jak domov pro žížaly založit?

V nedávné EVVO soutěži s karlovarským krajem jsme do školy vyhráli vermikompostér.

Ten nám byl včera (ve středu ráno) dopraven. Dnes jsem se pokoušela vermikompostér zprovoznit, ale neúspěšně. Rychle za Vámi spěchám, protože mám obavy o žížalky. Jsou v plastových přípravkách, uloženy na stinném místě s vhodnou teplotou, s dírkami ve víkech k dýchání...nicméně ve vermikompostéru by jim bylo určitě lépe. Nevím, zda takto mohou nějaký čas přežívat?....

Vermikompostér vidím poprvé v životě. Náš školník jej dobře složil. Problém je v přípravě podestýlky. Zřejmě nám k ní chybí materiál. V příručce je napsáno, že nám mělo být dodáno : 1ks lepenky, 1 pytlík vermikulitu, 1 kostka kokosových vláken a 1 pytlík natrhaného papíru. Kromě 1 pytlíku vermikulitu nám však nebylo dodáno nic. Vlastně 2 ks "ubrousků" - vlaknitého materiálu a 1 čtvereček bílého polystyrenu o rozměrech cca 10cmx10cm.

Další postup k založení vermikompostéru však pracuje se všemi materiály, které nám měly být dodány. Dostali jsme nějaké náhradní materiály - ubrousky a polystyremn - k azložení nebo nám materiál chybí? Je možné nám jej poslat, abychom mohli vermikompostér, co nejrychleji založit?


Odpověď:
Výrobce vermikompostéru zřejmě zapomněl přiložit kokosové vlákno apod. To však nemusí být problém, vlákno slouží jako strukturální materiál pro násadu, aby měly žížaly v čem žít, něž se vytvoří stabilní vrstva vermikompostu. Nahradit ho můžete například natrhaným/skartovaným papírem či novinami, pilinami atd. vždy ale navhčenými. Předpokládám, že samotná násada žížal obsahuje množství vermikompostu, které poslouží stejným způsobem.

Ze začátku se vyvarujte velkému krmení žížal, aby nedošlo k překrmení a velkému množení plísní a octomilek. Pro začátek jsou vhodné čajové šáčky (a vylouhovaný čaj obecně), kávová sedlina a slupky od zeleniny. Ovocné slupky jsou také vhodné, ale obsažené cukry více přitahují octomilky. Pro urychlení rozkladu doporučujeme slupky ještě trochu rozkrájet (např. banánovou slupku na drobné kousky, jablka minimálně rozkrojit apod.).

Další možné příčiny problémů při vermikompostování a jejich řešení najdete v naší kompostovací poradně.
9.2.2012, Pavel Pšenička