Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Měla bych zájem o vermikompostování. Jsme čtyřčlenná rodina, psík, zahrádka a malý chov králíků cca 12 ks.

Múžete mi prosím nastínit co vše je třeba pro začátek s cenovou kalkulací?
Nejspíše budeme řešit vermikompostér balkonový. Jak je to teď s "násadou" žížal - je k dispozici? A za jak dlouho se zreprodukují k odpovídajícímu množství na "čtyřpatrový" je to adekvátní velikost pro 4 - člennou rodinu? V případě, že bychom bychom potenciálně zvážili i pokus o venkovní vermikompostování je možné do tohoto způsobu i dát žížalám k dispozici králičí vnitřnosti atd.... ?


Odpověď:
Z Vašeho dotazu soudím, že byste chtěla vermikompostovat všechen organický materiál jak z domácnosti, tak i ze zahrádky a chovu zvířat.
K vermikompostování je možné využít více druhů žížal. Nejčastěji se používá ž. hnojní, andrei a hybrid těchto dvou fetida andrei. Tím "nejvýkonnějším" je hybrid tzv. kalifornská žížala Eisenia fetida andrei, která se rychleji množí a rychleji rozkládá org. materiál. Má však i svou nevýhodu, jako "nepůvodní druh" by se správně neměla volně šířit do české přírody.
Při menším množství materiálu doporučujeme použít speciální nádoby "vermikompostér", ve kterém jsou právě kalifornské žížaly. Při větším množství materiálu a za použití kalifornských žížal se vermikompostuje na zpevněné a uzavřené ploše v pásových hromadách.
Je ale možné najít určitý kompromis mezi těmito variantami. Lze použít klasický zahradní kompostér a násadu žížal hnojních z nějakého vyzrálejšího hnojiště. To je podle mého názoru i Váš případ, kdy spojíte výhody obou metod za minimálních investičních nákladů (prakticky jen náklady na zahradní kompostér - od 1000 Kč do zhruba 4000 Kč).
Co se týče cenové kalkulace, tak vermikompostér lze pořídit za 700-2500 Kč a násadu žížal za 300 Kč. Při větším množství materiálu je pak nutné pořídit více takových vermikompostérů. Vermikompostování v pásové hromadě vyžaduje stavbu zpevněné plochy, jejíž cena se špatně odhaduje. Je také nutno počítat s tím, že venkovní vermikompostování je limitované teplotami nad 4 °C a že vermikompostér je "živý organismus", kterému je třeba věnovat větší péči.
Čtyřpatrový vermikompostér dokáže pojmout množství bioodpadu zhruba pro 1 průměrnou rodinu. Je ale často rozdíl mezi rodinami, které vaří hodně a převážně zeleninová jídla a rodinami, které vaří méně. Násada žížal obsahuje přibližně 300 ks dospělých žížal, základní substrát a kokony žížal. Při dostatečném množství potravy se žížaly začnou rozmnožovat, klást kokony a jejich počet se může zdvojnásobit za +-2 měsíce. Jako všechny živé organismy i žížalí populace reaguje na množství potravy a životní prostředí, podle kterého se množí, samozřejmě s časovým zpožděním. Násadu žížal vám můžeme připravit a při teplotách nad 0 °C i expedovat poštou.
Při balkónovém vermikompostování je důležité zabezpečit vermikompostér proti promrzání v zimě a naopak přehřívání v létě. V obou případech dochází ke smrti žížal.
Co se týče vermikompostování králičích vnitřností, tak bych se tomu raději vyhnul z hygienických důvodů a snažil se je využít jiným způsobem. Ještě bych dodal, že podle české legislativy byste neměli vědomě vypouštět nepůvodní druhy organismů do české přírody. Proto bych ve venkovním vermikompostéru využil žížaly hnojní, kterou najdete v každém kvalitním hnojišti.
Pavel Pšenička, 6.1.2012