Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Co dělat s vermikompostérem, aby fungoval, žížaly totiž pochcípaly...

Začala jsme vermikompostovat cca před osmi měsíci. Rozjezd byl pomalý, vybírali jsme, co tam dát, ale pak jsme tam začali dávat kuchyňské zbytky ve větším množství (skořápky, obaly od vajec, listí, citrusy a podobně). Pak to začalo i trochu smrdět - jako zkvašeným ovocem, no a nakonec žížaly chcíply. Máme hodně zbytků, tak jsem dokoupili další patra, ale přesto to nefunguje.

Odpověď:
Podle všeho to vypadá, že žížaly překrmili. Další osobní zkušenost mám s přílišnou vlhkostí, je třeba občas materiál provzdušnit promícháním a podle potřeby přidat roztrhaný papír, žížalám chutná hodně vlnitý karton (dvojvrstvé krabice), krabice od Pizzy... Také je třeba zkontrolovat, zda paní dostatečně často (1x, někdy i 2x týdně) odlévala tekutinu ze sběrné nádoby.

Množství bioodpadu a rozjezd: Záleží hodně na zvyklostech co do vaření základní suroviny versus polotovary. V produkci domácností mohou být rozdíly opravdu velké. Já vařím pro 5 jedno teplé jídlo denně (někdy dvě) ze základních surovin. Mám v bytě dva vermikompostéry, oba jsme je nastartovali teď v listopadu a protože mám hodně odpadu, ještě pořád tam nedávám všechno. Ten náběh je opravdu několikaměsíční, taky jsem už párkrát v minulosti překrmila, chce to trpělivost. Vyplácí se pořídit třeba i násady dvě nebo sehnat u kamarádů, přes internet občas taky někdo nabízí (všimla jsem si jednou na nějakém diskusním fóru), když se mu přemnoží.
Kateřina Hodková, 7.3.2013
   
Žížaly se zřejmě nestačily zadaptovat na druh a množství organickýho materiálu. Důvodem zápachu bude asi vyšší vlhkost ve vermikompostéru (navzdory obalům od vajec?). Pokud paní začala s citrusama, tak jim s adaptací moc nepomohla. Takže bych jí poradil stejně, ať dá žížalám čas a začne zlehka přikrmovat pro žížaly lehce stravitelným substrátem (třeba i ten obal od vajec), sleduje dění ve vermikompostéru a dle uvážení přidává další druhy. Hold metoda pokus omyl je ta nejlepší a nejcennější zkušenost.
Ondřej Vosátka, 10.3.2013