Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Uvažuji o zakoupení vermikompostéru do školy ... vydrží žížaly přes prázdniny?

Uvažuji o zakoupení vermikompostéru do školy. Odpad by se skládal z tudíž z šlupek ovoce, ohryzků a pod. Lze odpad vyhazovat celý nebo je zapotřebí jej pokrájet? A vydrží žížaly přes prázdniny?

Odpověď:
Vermikompostér je samozřejmě vhodný edukativní nástroj na ukázku kompostování pro děti. Již několik desítek škol mají náš vermikompostér a jsou více či méně úspěšní.
Nemůžete brát vermikompostér jako automatickou krabičku na kompostování - je to obrovská zoologická zahrada a je potřeba se o ni starat. Některé školy nám totiž volají, že jim to nefunguje, ale oni se o žížalky vůbec nestarají. Když budete žížalky dostatečně krmit a sledovat proces, aby nedocházelo např. k přílišnému přemokření či naopak vysychání, či k nějakému jinému nestandardnímu procesu, bude vše probíhat v pořádku a hlavně se vám žížalky namnoží a tím budou rychleji a lépe bioodpad zpracovávat. Co se týče bioodpadu, rostlinné zbytky ze svačin (ohryzky, šlupky od banánů, pomeranče!!tam dávat pomálu, zbytky salátu, paprik, rajčat atd.) ve třídě jsou optimální. Vždy je lepší celé kusy bioodpadu nakrájet (natrhat) na menší kousky, jelikož tím vlastně zvětšíte jejich plochu a mikroorganismy se žížalami se k němu lépe dostanou. Pokud žížaly nakrmíte, vydrží vám 2 - 3 týdny bez dozoru, ale poté je třeba opět přikrmit. Myslím, že se dá společně s další kolegyní naplánovat dvě až tři náštěvy za prázdniny do školy a žížalky nakrmit. 

Jan Šarapatka


03.08.2009 12:23