Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Kolik žížal při vermikompostování je potřeba?

Zajímáme se o vermikompostování a po jednom neúspěšném pokusu se teď chystáme na snad už úspěšný pokus. Zjišťovali jsme, že žížaly konzumují zhruba polovinu vlastní hmotnosti. Teď ale přemýšlíme, v jaké době se to počítá - jestli průměrná rodina produkuje 5 kg bioodpadu za týden, tak máme mít 10 kg žížal? Nebo těch 5 kg rozpočítáme po dnech a hmotnost žížal bude odpovídat dvojnásobné hmotnosti odpadu za jeden den?

Odpověď:
Kalifornské žížaly sice konzumují bioodpady velice rychle oproti ostatním druhům žížal, ale nedá se říct přesné množství, protože rozklad bioodpadu je závislý na několika faktorech. Těmi jsou zejména:
Teplota - pokud je příliš nízká či naopak vysoká, žížaly jsou méně aktivní až neaktivní. Ideální je pokojová teplota.
Vlhkost - žížaly kalifornské milují převlhčený materiál. 
Druh bioodpadu - některé materiály jako např. čajový sáček, listy zelininy se rozkládají rychleji a naopak tvrdé sušší materiály jako např. kořeny, oddenky atp. potřebují více času.
Velikost částic - čím menší jsou částice, tím rychlejší je jejich rozklad. Např. pokud dáte do vermikompostéru celé jablko a rozkrájené, čas rozkladu bude výrazně odlišný.
To jsou asi základní faktory, které spolu různě souvisí a ovlivňují se. Obecně ale lze říct, že bioodpad se ve vermikompostéru rozloží za 2 - 3 měsíce. Pokud jste větší rodina a produkujete více bioodpadu, doporučuji vermikompostér zvětšit, přidat ještě jeden nebo právě zmenšit velikost částic bioodpadu (rozkrájet na menší kousky).
Přeji úspěšný druhý pokus a budu rád, když nám napíšete vaše osobní zkušenosti s vermikompostováním.

Pavel Pšenička


16.3.2010 14:11