Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Kde je možné objednat speciální popelnici na bioodpad?

Jaké jsou možnosti likvidace bioodpadu pro činžovní dům. Někde jsem četla, že je možné objednat speciální popelnici na bioodpad, ale nejsem schopna to již nalézt.

Odpověď:
Nádoby na bioodpad opravdu existují - jsou to speciálně upravené, převážně hnědé popelnice o objemu 120 a 240 litrů, určené pro bezproblémovou separaci bioodpadu. Dle novely zákona o odpadech je stanoven rok 2013 - jako rok, kdy budou mít všechny obce a města za povinnost separovat minimálně 5 kategorií odpadu včetně bioodpadu. Několik desítek měst již komunální svoz bioodpadu realizuje.
 
Hnědou popelnici na bioodpad si můžete objednat od technických služeb obce (v současnosti zavádí tuto službu stále větší množství měst včetně Prahy). Vedle klasické popelnice na směsný odpad si postavíte  hnědou na bioodpad a zaplatíte za ni okolo 400 Kč (120 l) - 700 Kč (240l) ročně.

A co vše do ní lze vyhodit? Nejen posekanou trávu a spadané listí, shnilé ovoce, menší větve, starou zeminu, ale i zbytky zeleniny a ovoce, slupky od brambor, čajové sáčky, kávové filtry, skořápky od vajíček a další odpad organického původu. Svoz je ale prováděn většinou jednou za 14 dní, ale pouze ve vegetačním období, tzn. od začátku dubna do konce listopadu.

Pokud Vaše město tuto službu neposkytuje, můžeme Vám ještě nabídnout možnost komunitního kompostování - kompostování v uzavřených boxech pro občany bydlící v bytové zástavbě.
Jan Šarapatka
12.3.2010 15:47Související odkazy
www.psas.cz/index.cfm/sluzby-firmam/odpady/svoz-bioodpadu/