Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Je přítomnost plísně ve vermikompostéru nebezpečná?

Dotaz 1:
Založila jsem si v bytě vermikompostér s kalifornskými žížalami a záhy se mi tam objevila plíseň. Co se s tím dá dělat? Předpokládám, že to není zrovna zdravé... Je přítomnost plísně v této formě nebezpečná?

Dotaz 2:
Mám nově vermikompostér a mám jeden akutní problém. Nejspíš z chleba se v něm rozšířila plíseň. Co s tím mám dělat? Předpokládám, že to není ideální stav. Zbytky chleba, které jsem byla schopná identifikovat jsem odstranila. Už se zdálo, že je problém vyřešen, ale plíseň to nakonec přežila a vykvetla ještě krásněji a na větším území, kamarádí se s logrem i květákem.


Odpověď:
Odpověď na dotaz 1:
Výskyt plísní ve vermikompostéru není vždy špatný a nebezpečný, společně s bakteriemi jde o první rozkladače bioodpadu a po rozložení a snížení vlhkosti plísně ustupují a přicházejí na řadu žížaly. Některé kmeny plísní (aktinomycety) jsou dokonce nezbytné pro tvorbu kompostu, vytvářejí typickou vůni lesní zeminy. Pokud by ale byl rozvoj plísní příliš velký, je možné je omezit např. vysušením, posypáním pilinami či natrhaným/skartovaným papírem. Také je možné bioodpad po vložení zahrnout již hotovým vermikompostem.

Pavel Pšenička


5.5.2010 12:45Odpověď k dotazu 2:
Určitě jste udělala dobře, když jste chleba odstranila. Ostatní plísní napadený materiál doporučuji ošetřit výše popsanými metodami. Problematické materiály ve vermikompostéru jsou hlavně tučné potraviny, zejména pak živočišného původu.

Přidáváním papíru (nejlépe papírových proložek od vajec) či pilin je důležité k vyrovnání poměru uhlíku k dusíku a potlačení octomilek (vinných mušek). Při přidávání těchto materiálů je ale důležité sledovat vlhkost vermikompostu.

Pavel Pšenička


21.5.2010 12:22