Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Začínáme hospodařit na koňské farmě a zajímalo by nás, je-li možné s obrovským množstvím koňského trusu založit kompost, jak správně a co nejjednodušeji na to.

Kromě kup hnoje-i několik let rozleželého máme snadný přísun sena (někdy plesnivého)-lze použít? Bude lepší udělat venkovní kompost, nebo nakoupit kompostéry?

Odpověď:
Váš problém je přímo ukázkový. Pokud máte pozemky a máte již uleželý hnůj, tak ho prosím použijte na pastviny či ornou půdu, je to skvělé hnojivo. Pokud nemáte pozemky, což bych se divil, ale máte stále přebytek hnoje, zkuste vyvěsit ceduli, že prodáváte uleželý hnůj za nějakou symbolickou cenu, uvidíte, že se zájemci objeví.
Co se týče kompostování koňského hnoje, samozřejmě se kompostovat dá, i v kombinaci se znehodnoceným senem, čerstvě posekanou trávou, bioodpady z kuchyně, spadaným ovocem, pilinami, hoblinami, listím, starou zeminou atd... Je zde však potřeba sledovat vlhkost, jelikož hoňský hnůj má tendeci vysychat. Čili jednoduše zalévat hadicí, nejlépe použít nějakou odpadní vodou.
Co se týče technologie kompostování, určitě kompostovat na volné hromadě. To vám žádný kompostér kapacitně nezvládne a je to zbytečná investice. Doporučuji využít staré zemědělské objekty - silážní jámy, kejdové jímky, retenční nádrže atd.
Je vhodné kompostovat na zpevněné ploše a zajistit si jímání močůvky (kompostovací vody), kterou použijete opět na vlhčení kompostu.
Dalším důležitým opatřením, které odlišuje kompostování od úložiště hnoje je PŘEKOPÁVÁNÍ. Tedy řízená aerace - provzdušnění a promíchání (homogenizace). Tedy opět doporučuji - pokud zvolená plocha prostorově vystačí - hromadit hnůj společně s bioodpady do dlouhé, max 1,5 - 2m široké hromady (krechtu - lichoběžníkového průřezu) a po navežení do určité délky (cca 10 -20 m) přehodit z jedné strany nějakám malotraktorem na nové místo (hned vedle), a tím kompost překopete. Dále nechat pracovat - bude se rapidně zahřívat - pozor na samo vznícení (koňský hnůj je toho schopen, záleží na té vlhkosti) a po měsící až dvou opět přehodit na původní místo. V podstatě praxe jako na běžné kompostárně.
Toto je takový jednoduchý prvotní postup, jak na to. Bohužel, nevím jakou produkci máte, počítal jsem s hnojem cca z 10 koní, ale praxe je v podstatě totožná jak s menší, tak větší produkcí hnoje.
Doufám, že jsem Vám alespoň trochu pomohl ujasnit si představu a odpověděl na váš dotaz.
V případě dalších otázek nás neváhejte kontaktovat.
Krásné dny a mnoho úspěchu v kompostování přeje za Ekodomov
Jan Šarapatka a Lucie Sádlová
20.5.2011