Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Stále více uvažuji o možnosti zřízení komunálního kompostéru pro naše malé sídliště, které čítá cca 50-60 bytových jednotek.

Obracím se na Vás, protože jsem se začala zajímat o různé způsoby kompostování. Již jsem do své domácnosti pořídila Can-O-Worm vermikompostér, především pro zábavu a poučení pro své děti. A stále více uvažuji o možnosti zřízení komunálního kompostéru pro naše malé sídliště, které čítá cca 50-60 bytových jednotek. Bydlím v Liberci, bohužel nemám žádné informace, jak nejlépe postupovat. Nemáte přehled již zřízených kompostérů v našem kraji?

Odpověď:
Na začátek si vás jen dovolím opravit v používaných termínech. To o co máte pravděpodobně zájem je komunitní kompostování, jelikož komunální kompostování je vlastně již svoz bioodpadu zajišťovaný obcí do kompostárny či bioplynové stanice. Komunitní kompostéry nejblíže od Vás jsou buďto v Ústí nad Labem.Níže posílám odkaz na naše stránky, kde je seznam komunitních kompostéru, které jsme instalovali v rámci projketu z OPŽP, můžete kontaktovat správce a zajet se tam podívat. Další možnost je zajet si do Jiřetína pod Bukovou, kde mají 6 našich komunitních kompostérů, kterými si vyřešili bytovou zástavbu v obci. Můžete kontaktovat pana starostu: Ing. Josef Kucin, určitě Vám rád předá nějaké informace.
Jak postupovat při zakládání komunitního kompostéru Vám mohu sdělit já. Nejprve je potřeba vytypovat místo kam kompostér umístit doporučuji napřiklad v blízkosti kontejnerových stání na tříděný odpad, nebo na předzahrádce domů. Dále pak zjistit kdo je majitelem tohoto pozemku - majitelem můžou být buďto obec (místo u kontejnerů), nebo např. bytové družstvo či správce nemovitosti. Je potřeba zajistit souhlas s umístěním. Když máte toto vyřešeno začnete s osvětou u lidí v domech - letáčky, dopisy. Tím se zjistí reálný zajem o kompostéry. Nemyslím, že bude vysoký. Lidé se prmárně budou bát, že to bude smrdět. Poté se zvolí kolik je potřeba kompostérů. Ve vašem případě bych zvolil zatím jeden na zkoušku a poté dle reálných zkušeností další. Maximálně však tři, cca 20 domácností na jeden kompostér. Toto vše se vztahuje na komunitní kompostér, který realizujeme a vyrabíme my. Ekodomov.Jsou to ty šedivé uzamykatelné kompostéry, které mate na fotkách v odkazu na našich stránkách, viz výše. Jako komunitní kompostér může samozřejmě sloužit i jednoduchý dřevěný nebo plastový zahradní kompostér, zde však není pořešeno zamezení vniknutí hlodavců - což je jeden z rizikových faktorů komunitního kompostování v bytové zástavbě.  Pak je jen potřeba sehnat finance na pořízení kompostéru a máte to vyřešeno. Peníze můžete sehnat na městském uřadu - z rozpočtu odboru pro ŽP, z regionálních dotačních titulů, nebo se na to složí lidé kteří budou kompostovat. Tak to je tak v kostce vše. Pokud budete mít ještě nějaký dotaz, neváhejte mne kontaktovat.

Za Ekodomov Jan Šarapatka, 15.7.2011