Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Přemýšlím o vermikompostéru a mám dotaz. Jak vlastně fungují jednotlivé části? Spodní nádrž na vodu chápu, ale jak fungují ty ostatní?Odpověď:
Vermikompostér, který prodáváme v našem e-shopu, funguje následovně:
Nádržka na vermifluid (žížalí čaj) slouží k zachytávání kondenzované vody z rozkladných procesů a dýchání žížal. Kondenzovaná voda protéká jednotlivými patry (nebo jen jedním patrem) a vy ji pak můžete vypouštět malou pípou. Vermifluid se používá jako celkem silně koncentrované organické (dusíkaté) hnojivo v doporučeném poměru k aplikaci 1:4 (1 díl hnojiva: 4 díly vody). Nad touto nádržkou je tzv. první patro, kam můžete dát geotextilii, aby žížaly nepropadávaly do spodního patra. Do tohoto prvního patra se vloží další patro, kde je již násada se žížalami, tedy většinou hnůj či substrát s vysokou koncentrací žížal. Toto patro je nyní pro Vás aktivní, to znamená, že do tohoto patra vkládáte bioodpady (nejlépe nařezané na menší kousky, abyste urychlil konzumaci žížalám).
Vermikompostování je kontinuální proces, proto by vrstva bioodpadů neměla být vyšší než max 2cm. Někteří lidé totiž do vermikompostéru nasypou celou tašku bioodpadů a pak se diví, že jim to smrdí, lítají mušky atd....Musíte dávat tolik bioodpadů, kolik Vám jsou schopné žížaly zpracovat.  Až toto patro bude naplněno již částečně přetvořenou hmotou - surovým vermikompostem (tmavá hmota, kde nerozeznáte jednotlivé bioodpady) cca 2cm po okraj můžete přidat další patro a do něho vkládat čerstvý bioodpad. Žížaly si přelezou perforací ve dně. Většinou po naplnění druhého patra, je v prvním patře hotový vermikompost.
Doufám, že má snaha Vám popsat proces vermikompostování se alespoň částečně přiblížila vaší představě.
Pěkné dny za Ekodomov přeje

Jan Šarapatka a Lucie Sádlová, 19.9.2011