Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

<-- Zpět


Dotaz:
Chci se zeptat jak správně kompostovat podestýlku od ovcí (sláma) a slepic (piliny). Je lepší tyto 2 složky umístit zcela samostatně od kompostu ze zahrady a kuchyně? Nebo je umístit do společného kompostu?

Jak postupovat, aby v této variantě kompost dobře vyzrál?

Odpověď:
Nevím, jak velkou máte produkci ovčího hnoje. Samozřejmě by bylo nejlepší vše promíchat a dát na jednu zakládku.
Čím pestřejší je skladba kompostu, tím lépe probíhají kompostovací procesy. Vaše materiály jsou již skvěle namíchané - ovčí hnůj (výkaly se slámou) a slepičince namíchané s pilinami - jde o materiál vhodný ke kompostování, možná jen s mírnou převahou dusíkaté složky. Doporučuji, pokud můžete, nakombinovat i s dalším materiálem ke kompostování, pořádně promíchat a nechat pracovat. Pokud budete schopen, kompost 2krát až 3krát za rok překopejte  - tedy přehoďte a porvzdušněte. Do roka budete mít hotový velmi kvalitní kompost. Obávam se jen toho množství, jelikož optimální velikost kompostu, abyste byl schopen ho častěji překopávat by neměla přesáhnout 2 kubíky.
Závěrem tedy - nebojte se vše pořádně promíchat, určitě to bude lepší, než nechávat hnůj zvlášť. A pokud budete hromadu pravidelně (jedenkrát za 4 měsíce) překopávat, máte za rok kompost jako z kompostárny.
Pěkné podzimní dny a mnoho úspěchů při kompostování přeje za Ekodomov

Jan Šarapatka a Lucie Sádlová, 20.9.2011Dobrý den, děkuji moc za odpovědi. Ještě doplňující dotaz:
Je lepší pro tyto účely si zřídit 3-komorový kompost? Respektive míchat v jedné komoře hnůj od zvířat s odpadem se zahrady a kuchyně a jen dle uvedených intervalů překopat to druhé komory? Nebo kuchyňský a zahradní odpad přidávat až do druhé komory již po překopání hnoje a vše pak nechat dozrát ve 3 komoře? 
Odpověď:
Určitě ta první varianta. Tedy vše do první komory - promíchat, nechat termizovat a uležet a po naplnění přehodit do druhé komory a opět plnit čerstvý materiál do první.

Jan Šarapatka a Lucie Sádlová, 22.9.2011